ТУРЦИЯ ТРЯБВА ДА ПРИЗНАЕ КИПЪР ПРЕДИ ДА ВЛЕЗЕ В ЕС
Преговорният процес е под заплаха, ако Анкара не изпълни условията
Противно на очакванията Съветът на министрите на Европейския съюз не успя да отворя пътя за започването на присъединителните преговори с Турция. Министрите на земеделието трябваше да приемат формално допълнителна декларация по кипърския въпрос, която бе подготвена от 25-мата европейски посланици след продължили седем седмици дискусии. В последната минута, обаче, Кипър излезе с определени резерви.
Кипърската декларация, с която се настоява Турция да признае страната още по време на протичането на присъединителните преговори, бе снета от дневния ред на министерската среща. Европейски дипломати изразиха неразбиране по отношение на постъпката на кипърското правителство, което на практика попречи на постигането на компромис, като същевременно в Никозия кипърският президент Тасос Пападопулос заяви, че и той би желал присъединителните преговори с Турция да започнат в съответствие с плановете на трети октомври.
Оттук нататък европейските посланици трябва да продължат да търсят подходяща формулировка за смекчаване на кипърския спор. Днес, наред с дискусиите по кипърския въпрос, като втори проблем стоят и консултациите по рамката на преговорите с Турция. Австрия държи на включването в текста на формулировката за привилегировано партньорство като цел на преговорите, докато останалите 24 държави-членки на Европейския съюз са за пълноправното членство на страната. Австрия разчиташе на подкрепа от Берлин при евентуална ясна победа на консерваторите на изборите, но сега няма как да я получи – в контекста на изборните резултати. Затова и европейските дипломати допускат, че Австрия ще отстъпи и рамката за перговорите ще може да бъде утвърдена. Така или иначе в момента в Брюксел никой не знае точно каква линия на поведение ще възприеме Кипър в хода на разговорите оттук нататък.
През юли Турция едностранно обяви, че няма да признае в международноправен план държавата, която от 2004-та година е член на Европейския съюз. Затова и Кипър настоява за колкото може по-остра контрадекларация на Европейския съюз, с която да се отхвърли турската позиция. Германският евродепутат Маркус Фербер подкрепя кипърската позиция. За ДВ християндемократът каза, че Турция излиза с нови и нови откази да се отнася към всички държави от Европейския съюз по един и същи начин, а не се държи като страна, кандидатстваща за членство в Общността.
Турският външен министър Абдула Гюл от своя страна призова Европейския съюз да има предвид чувствителността на Турция, тъй като в противен случай тя би могла изцяло да оттегли заявката си за членство. Турция държи окупирана северната част на остров Кипър. Повторното обединение на острова пропадна през 2004-та година заради негативните резултати от всенародното допитване в гръцката част. Точно две седмици преди планираното начало на присъединителните преговори с Турция тяхната сигурност все още не е несъмнена. Затова и британското председателства обмисля свикването на извънредно заседание на външните министри следващата седмица.