В дебатите за ромите Европа трябва да си промени възгледите
Масовото експулсиране на роми от Франция постави положението на европейските роми в центъра на публичното внимание. Докато френското правителство склони в спора с Европейската комисия, ЕС иска да интегрира по-добре малцинството с пари от структурните фондове, обобщава ЕurActiv. Интеграцията обаче трябва да се случи намясто, смята евродепутатът Манфред Вебер.
Френското правителство ще склони в спора с ЕК очевидно в последнта минута. Френският имиграционен министър Ерик Бесон обяви изненадващо в сряда (13 октомври), че ще напасне законодателството към европейското право. Той заяви, че „скоро" ще се вземе съответно решение. Промените в закона ще бъдат предоставени на парламента още през декември или януари.
Европейската комисия се зарадва на промяната в мисленето на френското правителство. Еврокомисарят по вътрешния пазар Мишел Барние каза, че това е „добра новина". Дали все пак процедурата ще се състои, засега остава неясно.
Комисарят по правосъдието Вивиан Рединг обяви, че се поддържа „постоянен контакт с френските служби". Франция трябва да представи планираните законови промени писмено на Комисията за проверка. Досега не е получен подобен документ, съобщават от Брюксел. „Часовникът тик-така".
Днес, 15 октомври, изтича почти триседмичния срок, който Брюксел определи на френското правителство, за да промени поведението си. След това заплашва процедура по нарушаване на договора пред Европейския съд и парична санкция в размер от милиони.
Френските действия по отношение на ромите постави тематиката във фокуса на общественото внимание. Преди всичко това, че ЕК заплаши Франция с правни последици. „ Това показа ясно, какво означава да има единна законова основа", каза евродепутатът ром Ливия Ярока (ЕНП).
Засега в Европа не се прави достатъчно за ромите. Има само „добронамерени резолюции, празни думи и политическо замазване на очите", заяви евродепутатът. Тя се надява, че актуалното обществено внимание ще доведе до конкретен напредък в интеграцията на малцинствата.
ЕС иска да подобри социалното и икономическото положение на малцинството. Във вторник се срещнаха европейските страни-членки на конференция в Букурещ, за да обсъдят темата. Германският евродепутат Манфред Вебер (ЕНП) каза, че интеграцията трябва да се случи в градовете и общините и не може да се разпореди от горе. „Затова трябва да сме креативни", заяви той за „Дойче Веле".
Също унгарският еврокомисар Ласло Андор посочи, че в редица важни области като заетост, образование и здравеопазване страните-членки трябва да предприемат действия, за да подобрят положението на ромите.
Андор напомни обаче и колективната отговорност, която Европа носи за малцинството. Средствата от структурните фондове на ЕС трябва да допринесат предимно в източноевропейските страни-членки за интеграцията на малцинството.
Европа предоставя на страните-членки чрез Кохезиония фонд от 2007 г. до 2013 г. 350 млрд. евро. Андор настоя тези пари да се използват и за интеграцията на ромите.
Критици упрекват преди всичко Румъния и България, че не са използвали европейските пари достатъчно за интеграцията на малцинството. В двете държави живее най-голямата ромска общност в Европа.
ЕК сформира в началото на септември работна група за ромите, която трябва да проучи подхода на страните-членки към малцинството. Според Андор трябва да се знае „дали и къде парите евентуално не се използват или се използват неправилно". Първите резултати на работната група се очакват в края на годината.