Европейската комисия прие пакета относно разширяването за 2010 г.
Европейската комисия прие днес пакета за 2010 г. относно разширяването . Той представлява годишната оценка на Комисията на програмата за разширяването на Европейския съюз. В него се посочват текущото състояние на подготовката за присъединяване, предизвикателствата и пътят, който Западните Балкани, Турция и Исландия трябва да извървят, коментира Рапид. Комисията предлага да се даде статут на страна кандидатка на Черна гора и препоръчва преговорите с Черна гора и Албания да започнат, след като тези страни изпълнят определен брой приоритети, посочени в становищата. Комисията потвърждава, че Хърватия навлиза в последната фаза на подготовката си за присъединяване.
При представянето на годишния пакет относно разширяването комисар Фюле заяви: „Политиката за разширяване дава възможност на ЕС да посрещне предизвикателствата на един променлив, многополюсен свят, в който трябва да продължим да разпространяваме нашата основана на ценности система отвъд собствените си граници. Един съюз, който за пореден път ще обедини в сътрудничество бивши съперници, като същевременно съблюдава най-високите стандарти за правата на човека, ще притежава привлекателната „мека" сила, която е необходима, за да оформя света около себе си, а не обратното".
С Договора от Лисабон се премахват институционалните затруднения и се открива възможност за съвместното използване на всички инструменти на външната политика (ОВППС и общностни инструменти), с което се дава тласък на изпълнението на програмата за разширяването. Преговорите с Хърватия навлязоха в последната си фаза, а преговорите с Турция напредват, макар и бавно. Преговорите за присъединяване с Исландия започнаха, а кандидатурата на Сърбия за членство в ЕС е в процес на разглеждане. Комисията представи своите становища относно кандидатурите за членство на Албания и Черна гора. Както и през 2009 г. Комисията препоръча да бъдат започнати преговори за присъединяване с бившата югославска република Македония и потвърди европейската перспектива за Босна и Херцеговина и Косово.
Усилията за реформа в страните, разгледани в пакета относно разширяването, вече започнаха да носят осезаеми преимущества за гражданите на тези страни. Гражданите на Албания и Босна и Херцеговина съвсем скоро ще могат да пътуват без визи в ЕС. От миналата година Сърбия, Черна гора и бившата югославска република Македония вече се ползват от безвизов режим за пътуване. В целия регион, обхванат от процеса на разширяване, редица икономики укрепват въпреки световната криза; степента на защита на правата на човека и основните свободи се доближава до тази в ЕС, а регионалното сътрудничество отбелязва значителен напредък. Заздравяват се мирът и стабилността, което е от полза не само за региона, но и за Европа като цяло.
За страните кандидатки и потенциални кандидатки тежката подготовка за членство изисква извършването на задълбочени реформи. Редица предизвикателства продължават да стоят на дневен ред, най-важните сред които са доброто управление, правовата държава и свободата на словото. Безусловното сътрудничество с МНТБЮ продължава да бъде главно изискване за целия процес на присъединяване за няколко страни. Необходим е конструктивен дипломатически подход, за да не бъде затрудняван целият процес на присъединяване от двустранни нерешени въпроси.
„Политиката на ЕС за разширяване е прекрасен пример за това как можем да превърнем сериозни предизвикателства, намиращи се в непосредствена близост до нас, във възможности за създаването на по-сигурна и просперираща Европа", добави комисар Фюле. „За да може процесът да има успех, той трябва да бъде надежден. За ЕС тази надеждност означава, че перспективата за присъединяване се предлага само въз основа на строги и неотменни изисквания. За страните кандидатки и потенциални кандидатки това означава ангажимент за реформи, с които да се доближат до стандартите и законите на ЕС, както и до надеждна перспектива за членство в ЕС."