САЩ И ЕС СПИРАТ ПАРИТЕ ЗА ПАЛЕСТИНЦИТЕ, АКО ХАМАС НЕ СЕ РАЗОРЪЖИ
Палестинският президент Махмуд Абас се зарече в понеделник да удържи спазването на мирните споразумения с Израел, призовавайки в същото време международните донори да продължат финансирането на палестинските територии, съобщи ББС.
Това стана след срещата му с германския канцлер Ангела Меркел в Рамала.
Меркел заяви, че финансирането на палестинската власт, ще продължи стига тя да изпълни поставените условия.
Външните министри на страните от ЕС в понеделник призоваха Хамас да признае Израел, да се откаже от насилието и да се разоръжи, предадоха световните агенции.
ЕС се въздържа да установи контакти с ислямиската въоръжена групировка, която е обявена от Евросъюза за терористична организация. Въпреки това от официално изявление след срещата на министрите стана ясно, че Европейският съюз ще запази отворени своите дипломатически канали с Палестинската автономия, но връзка ще бъде държана с президента на Махмуд Абас, който не е член на Хамас.
“В момента отговорността е изцяло в ръцете на Хамас, които трябва да се откажат от насилието и да приемат основните принципи на демокрацията, за преследване на целите по мирен начин и с аргументи, а не чрез насилие”, заяви външният министър на Великобритания Джак Стро.
Външните министри на ЕС решиха да продължат поддържането на фондовете за палестинската власт за известно време и да бъдат изчакани първите решения на Хамас в процеса на формиране на новото правителство. Едва тогава ЕС ще реши дали да спре финансирането на Палестинската автономия за продължаването на мирния процес, съобщи СиЕнЕн, позовавайки се на европейски дипломати, пожелали анонимност заради деликатността на темата.
Само през 2005 година ЕС е отпуснал 600 милиона долара на палестинската власт.
По-рано държавният секретар на САЩ Кондолиза Райз изключи възможността Америка да оказва финансова подкрепа на правителство, оглавено от Хамас и призова останалите държави да направят същото.
Кондълиза Райс заяви това преди стратегическата международна среща, на която ще се обсъждат перспективите за мирния процес в Близкия изток.
Американската хуманитарна помощ за палестинското население, голяма част от което страда от бедност и безработица, най-вероятно ще бъде одобрявана случай по случай, обяви Райс в неделя.
“Съединените щати не са готови да финансират организация, която проповядва унищожаването на Израел, която проповядва насилие и отказва да изпълнява своите задължения съгласно международната рамка за евентуален мир в Близкия изток”, каза Райс.
Т.нар. Квартет за Близкия изток, в който участват САЩ, Русия, ЕС и ООН, вече обяви по повод Хамас, че има фундаментално разминаване между паравоенните дейности на въоръжената групировка и това да се строи демократична държава.
Ислямисткото съпротивително движение Хамас спечели решаващо мнозинство на парламентарните избори в Палестинската автономия миналата седмица. Групировката, която има политическо и военно крило, сега ще трябва да сформира новото палестинско правителство, чиято конструкция все още не е ясна.
Радикалната групировка е отговорна за провеждането на редица самоубийствени атентати и смята, че Израел трябва да бъде унищожен. Хамас се противопоставя на мирните преговори и обяви, че няма да се разоръжи. Израел от своя страна обяви, че няма да преговаря с Хамас.
Махмуд ал Захар, висшият представител на Хамас в Газа, обяви в неделя редица условия, които, според него, могат до доведат до съвместно съществуване с Израел. Той поиска Израел да се изтегли в границите си до 1967 г. и да освободи всички палестински затворници.
Друго условие е Израел да промени националния си флаг, като махне двете сини хоризонтални ивици, разположени отгоре и отдолу.
“Ивиците на флага се явяват символи на окупацията. Те обозначават границите на Израел, простиращи се от Ефрат до Нил”, заяви Махмуд Захар.
Агенция Израел нешънъл нюз напомня, че изобразената на знамето “звезда на Давид” между две сини ленти напомня еврейски молитвен шал, който традиционни има такива ивици.
Американската помощ за палестинците е малка част от годишния бюджет на Палестинската автономия, който възлиза на 1,6 милиарда долара.
Около 1 милиард долара идват от външни донори, като над половината от тях са европейски държави. Останалите пари са от различни фондове – международни донорски агенции, арабски и азиатски правителства, както и от САЩ, които миналата година са дали 70 млн. долара директна помощ за Палестинската автономия.
Отделно от това САЩ осигуряват 225 млн. долара за хуманитарни проекти чрез Американската агенция за международно развитие и още 88 млн. долара за помощ на бежанците.
Лидерът на Хамас призова международната общност да не прекратява финансовата подкрепа. Исмаил Хания обеща в Газа, че парите ще бъдат използвани само в помощ на палестинците и заяви, че правителството на Хамас е съгласно да бъде под постоянно наблюдение.
“Ние ви призоваваме да продължите моралната и финансова подкрепа за палестинския народ и искаме помощта да бъде адресирана директно към палестинската хазна, за да може тя да бъде използвана в съответствие с нуждите на палестинците”, заяви Хания, цитиран от ББС.
В същото време членът на политическото бюро на Хамас, базирано в Сирия Мохамед Назал заяви, че ислямиската групировка няма да се поддаде на натиска.
“Спирането на парите ще бъде наказание за палестинския народ, не за Хамас”, заяви Назал, цитиран от СиЕнЕн.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ще бъде немислимо ЕС да продължи да финансирането на палестинската власт, ако Хамас не се откаже категорично от насилието и не признае Израел.