За едната преференция
Противно на всяка логика, че с наближаването на изборите на 25 май, правилата за тяхното провеждане ще се изясняват, нещата стават все по-объркани. Прост пример за това е един от най-важните документи в изборния ден – изборната бюлетина.
В извънредния 29 брой на Държавен вестник от 30 март 2014 г. (http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=83942) Централната избирателна комисия е обнародвала своето Решение № 29-ЕП от 29 март 2014 г. относно утвърждаване образците на изборните книжа за произвеждане на изборите за членове на Европейския парламент от Република България на 25 май 2014 г.
Екипът на Портал ЕВРОПА извади по-любопитните детайли само от образците на бюлетините – Приложение 91 и 92 от цитираното решение.
Първо ни прави впечатление, че докато българите гласуващи в България ще се ползват с възможността за повече от едно предпочитание за отбелязване (противно на Изборния кодекс – преференциИ, то нашите сънародници, гласуващи извън страната, ще могат да гласуват съобразно основния изборен закон, тоест да отбележат една преференциЯ.
Умишлена или не, тази, на пръв поглед невинна, разлика може да доведе до сериозно количество невалидни гласове, ако гражданите, гласуващи в България се подведат и отбележат повече от една преференция.
Интересни за отбелязване са и поясненията след всяко едно от двете приложения.
В България, например, е „кочана с бюлетините“, а извън България е „кочана на бюлетината“.
За бюлетината е България редовете на партиите коалициите и независимите кандидати могат да бъдат отпечатани в повече от една колона, а за тези за гласуване извън страната колоните са точно фиксирани на две.
Между двете приложения има и други разминавания на отделни думи и текстове. Може да ги видите както на снимките, така и директно в текста на Държавен вестник тук. http://dv.parliament.bg/DVPics/2014/29_14/obrazci.pdf
Силно ни впечатли и пояснителният текст на приложение 92 за подредбата на квадратчетата за преференция: „В десния край на бюлетината в колона едно под друго се отпечатват 17 квадратчета, които отговарят на броя на членовете…. В тях се изписват числата от 1 до 17 включително, последователно отгоре надолу.“
След внимателен оглед на приложение 92 екипът на Портал ЕВРОПА не откри колона от 17 квадратчета, подредени едно под друго.
И докато в свои телевизионни изяви Ивелина Алексиева, председателят на ЦИК, обяснява, че ЦИК може и вече работи, то ние не може да не се запитаме „Но как?“