Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
02-05-2006

БЪДЕЩЕТО НА ЖИЗНЕНОВАЖНАТА ЗА ЕС КОНСТИТУЦИЯ ПРОДЪЛЖАВА ДА Е НЕЯСНО

Раздвижване в блокиралия процес на институционални реформи в ЕС се очаква едва през 2008-ма година, се казва в статия от Франкфуртер алгемайне цайтунг. В нея се твърди, че Франция вече има план, как да избегне повторен референдум, а с това и опасността от нов провал на конституцията.

Обявеното през май миналата година време за размисъл по повод на европейската конституция се проточва. Държавните и правителствени ръководители от ЕС ще се съберат за пореден път средата на идния месец, за да направят оценка на протичащата в отделните страни дискусия и за да се договорят за по-нататъшния процес на ратификация. Все още официално се твърди, че този процес трябва да продължи по план.

Само че без значение, каква ще бъде оценката на предстоящата среща на върха, отсега е ясно, че повечето страни-членки предпочитат да си оставят още време за размисъл и да не се обвързват с конкретни дати, се казва в статията на ФАЦ. В нея се предполага, че дори и Европейската комисия, която по традиция играе ролята на мотор на интеграцията, ще препоръча изчакване и протакане на продължаващия вече година процес за размисъл. Еврокомисарите ще се съберат средата на идната седмица, припомня ФАЦ и добавя: на последното си заседание, посветено на темата, те само констатираха, че няма единство за бъдещето на конституцията, но че вписаната в нея институционална реформа е гарант за дееспособността на разширяващия се ЕС.От Еврокомисията побързаха да успокоят все пак, че отхвърлянето на конституцията във Франция и Нидерландия не е довело до блокиране на ЕС.

В Брюксел са на мнение, че  институционалната реформа ще се осъществи едва през 2008-ма- 2009-та година, когато ще се направи преглед на финансовия план в ЕС. В тази посока са и идващите от Франция предложения. Според ФАЦ в страната, в която преди година европейската конституция беше отхвърлена, вече има план за подобрения в рамките на съществуващите договори. Те предвиждат по-голямо участие на страните-членки във вземането на решения и приложението на вече съществуващи договорености за по-тясно сътрудничество в сферата на вътрешната политика и правосъдието. В Париж са на мнение, че между 12-те страни от еврозоната би трябвало да има по-тясно взаимодействие в областта на икономическата политика.

Същото впрочем предлага и белгийският премиер Верхофстад. В Париж обмислят дори варианти, как да се избегне повторен референдум, а с това и опасността от повторен провал на конституцията. Това твърди ФАЦ и описва този план, цитирайки френския вътрешен министър и вероятен бъдещ президент Николас Саркози. Според него ЕС трябва да се концентрира върху първите две части на договора за европейска конституция. В тях са вписани основните положения и цели на европейското единство, начина за вземане на решения и хартата на основните права. Френското предложение е, засега да се отложи приложението на третата част от конституцията, която се критикува като израз на оспорваната от мнозина неолиберална насоченост на ЕС. В статията на ФАЦ се посочва, че ако се ограничи само в рамките на първите две части, договорът за европейската конституция може да действа и във Франция, без да е необходим референдум за приложението му.
 



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.