ЕС Е “БЕЗСИЛЕН” СПРЯМО БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ
В статия, озаглавена “Брюксел е с вързани ръце", австрийският вестник “Пресе” изтъква безсилието в действията на Европейския съюз относно бъдещото присъединяване на България и Румъния. Изданието отбелязва, че двете страни могат да станат членки на ЕС без дори да са направили нужните промени.
Вестникът изтъква, че именно гаранцията България и Румъния да станат част от ЕС не по-късно от 2008 г. е лишило Съюза от неговото най-мощно средство – упражняването на натиск. Така България и Румъния "съвсем спокойно могат да се отпуснат и да чакат присъединяването да дойде от само себе си" пише “Пресе”.
В същото време друг австрийски вестник - “Стандарт” – посочва, че решението за бъдещето членство на двете страни може да бъде отложено за есента. Европейската комисия обмисля и вариант, според който очакваният доклад за напредъка на България, който трябва да бъде оповестен на 16 май, може да остане само междинен.
По този начин страната ще се възползва от гратисния период, за да направи реформите в проблемните области, а окончателна оценка за направено да бъде дадена през есента.
Този сценарий бе развит преди ден от британския в. “Файненшъл таймс”.
По повод другия възможен сценарий, тиражиран от румънската преса, че членството ни може да бъде отложено с една година, еврокомисарят по разширяването Оли Рен заявил пред в. “Стандарт”: "Вратите на съюза все още са отворени за двете страни и са възможни всички варианти за действие".
Същевременно консерватори и либералите в Германия засега се придържат към мнението, че България и Румъния ще влязат в ЕС на 1 януари 2007 г.
В интервю за радио Дойче веле заместник-председателят на фракцията ХДС-ХСС в германския Бундестаг Андреас Шокенхоф не отхвърля възможността България да бъде приета през 2007 г., а съществуващите пропуски да бъдат отстранени след това, при условие, че са получени достатъчно гаранции за това.
“Затова в разговори с представители на българското правителство и на политическите партии обсъждаме въпроса за предпазните клаузи и за допълнителни мониторингови инструменти”, обясни Шокенхоф. Той също подчерта, че това в никакъв случай не означава членство втора класа.
Германските либерали предпочитат България да бъде приета през 2007 г., но преди това страната трябва да изпълни критериите за членство. Това заяви за Дойче веле германският депутат от Партията на свободните демократи и говорител на либералната фракция по европейските въпроси Маркус Льонинг.
“Свършете си работата, за да можем да ви приветстваме с добре дошли в Европейския съюз”, заяви той.
Льонинг похвали страната за напредъка и в редица сфери, като икономика и селско стопанство, но подчерта, че в момента обществото трябва се концентрира върху реформите в областите вътрешни работи и правосъдие, корупция, съдебната система.
Андреас Шокенхоф определя като лош сценарий отлагането на България с една година и споделя съмненията си, че Европейският съвет през юни ще събере необходимото мнозинство, което да го подкрепи.
Льонинг коментира въпроса така: “Във всеки случай е желателно двете страни да влязат едновременно в ЕС на 1 януари 2007 г., след като преди това обаче поотделно всяка една за себе си е изпълнила критериите за членство”.
Отново за “Дойче веле” Кристина Наги, говорителката на еврокомисаря по разширяването Оли Рен, заяви, че на този етап окончателното решение на Европейската комисия не е взето и всякакви изказвания по въпроса преди 16 май, когато решението ще бъде взето, са по-скоро спекулативни.
Все пак Наги уточни: “В договорите за присъединяването, подписани от двете страни, ясно е подчертано,че целта на преговорите по присъединяването с двете страни е те да станат членки на общността на 1 януари 2007 г. Но ако в подготовката по присъединяването на едната или на другата страна има големи недостатъци в една или друга област, тогава комисията може да излезе с предложение за отлагане присъединяването на двете или на съответната страна с една година”.
В същото време председателят на Конституционния съд и на Върховния административен съд на германската Федералната провинция Райнланд-Пфалц Карл-Фридрих Майер заяви в Пловдив, че Европа трябва да прояви повече търпение към усилията на България да реформира съдебната си система.
Той изрази увереност, че България променя законодателството си според изискванията на Европейския съюз. По думите на Майер критиките в западната преса към българската система не са “винаги обективни”.