Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
15-05-2006

ВЪПРОСЪТ В БРЮКСЕЛ И СТРАСБУРГ НЕ Е ЗА ДАТАТА, А ЗА СПОСОБНОСТТА НА ДВЕТЕ СТРАНИ

За пръв път се случва текстът на доклада да се бави толкова дълго. В ЕК се оформя мнозинство за "продължаване натиска за реформи".  

В Европейската комисия, както изглежда, се оформя мнозинство за продължаване на “натиска за реформи” над София и Букурещ.

Според източници на Портал ЕВРОПА повечето мнения в Комисията да не бъде препоръчвана дата за присъединяване сега, а да се вземе решение за дата през есента (не “да се обяви датата през есента”, а “ДА СЕ ВЗЕМЕ РЕШЕНИЕ за датата през есента” – изрично посочиха няколко източника, без да правят коментар, но с ясен модалитет). Това означава, че решението ще бъде взето през ноември на европейската среща на върха във Финландия – месец преди потенциалното начало на членуването на България и Румъния в ЕС – и то на базата не на този, а на следващия мониторингов доклад.

В проектодоклада на Оли Рен няма написана дата нито за България, нито за Румъния. Препоръката за дата зависи не от него, а от колективното решение на Комисията.

Сутринта доминиращото мнение бе, че “мненията са раздвоени” по въпроса за препоръчването на датата, а в края на деня се споменава, че “надделяват тези, които не смятат за уместно на този етап” Комисията да се ангажира с препоръчването на дата.

Към този момент мненията на еврокомисарите били твърде различни по въпроса за това, да се препоръчва ли утре дата, или не.

В Страсбург и Брюксел фиксацията не е толкова за това, дали утре ще се препоръча дата или не, а принципно дали двете страни ще се подготвят до есента за членството си  в ЕС.

Български коментатори посочиха пред Портал ЕВРОПА, че за пръв път се случва текстът на доклада да се бави толкова дълго време, което според тях е знак, че той се подготвя до последния момент.

Вероятно частта с препоръките е поставена в зависимост от определени интензивни консултации, които се водят с властите в двете присъединяващи се страни. Предвид очакваните критики в областта на вътрешните работи и правосъдието, не е изключено ЕК да търси гаранции за по-видима ефективност на изпълнителната власт в проблемните сфери дори и на персонално ниво. Допуска се, че “тонът на изводите и препоръките” е поставен в зависимост именно от това.

Продължава да се предполага, че защитните клаузи за България ще са три (новата е свързана със способността на администрацията да управлява европейските фондове), а за Румъния – една.

“В екипа на комисаря по разширяването си задават въпроса дали двете страни ще докажат до ноември, че са готови за членство в ЕС” – каза източник на Портал ЕВРОПА и допусна, че към момента те не смятат, че готовност за членство е налице. “Политици се съмняват, че до есента и двете страни ще са в състояние да покажат реален напредък отвъд “червените си зони” – каза източникът.

Източник в Европейския съвет (който в крайна сметка взима решението) не очаква от утрешния доклад на ЕК ясно “да” или ясно “не”, а очаква “да, но...” – каквато формулировка бе използвана от председателя на Комисията Барозо в интервю пред Би Би Си.

На въпрос дали и извън България и Румъния се усеща същата напрегнатост по отношение на предстоящия доклад, източник в Страсбург отсече: “Напрегнатост има заради това, че несвършената работа на българското правителство постави в неудобно положение цялата Европейска комисия. Да, има напрегнатост” – каза източникът.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.