“ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ХЕРАЛД ТРИБЮН”: ПОСЛЕДЕН ШАНС ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ
Винер Цайтунг: Процесът на разширяване на ЕС ще бъде замразен, докато не се приеме Европейската конституция, заяви Оли Рен.
Европейският комисар по разширяването на ЕС Оли Рен заяви в интервю за австрийския ежедневник “Винер Цайтунг”, че процесът на разширяването на ЕС ще бъде замразен докато не бъде приета Европейската конституция.
Оли Рен каза, че основна тема на предстоящата в събота срещата на външните министри на ЕС ще бъде бъдещето на Европа. Според него европейските лидери трябва да достигнат до единодушие за това, как трябва да изглежда бъдещата конституция. Настоящият проект за Европейска конституция отговаря напълно на интересите на Европа, каза Рен, като допълни, че за разлика от основния закон, Договорът от Ница предлага институционална рамка за 27-те страни-членки, към които се причисляват и България и Ръмъния, които се очаква да се присъединят през 2007 г. към общността.
Европейският комисар подчерта пред австрийския ежедневник, че Хърватия ще се присъедини към края на първото десетилетие на 21 век, когато се очаква да бъде открита подходяща институционална рамка за съюза. Попитан дали се запазва европейската перспектива пред Сърбия и Черна гора, Оли рен отговори, че пред страните от Западните Балкани винаги е съществувала подобна възможност, стига те да отговарят на изискванията за пълноправно членство. Въпреки това по думите на Рен двете страни са изправени пред различни предизвикателства. Докато Черна гора трябва да подобри държавния си апарат и администрация, Сърбия би могла да започне преговори за членство едва тогава, когато съдейства на Трибунала в Хага за разкриването и екстрадирането на обвинените във военни престъпления и геноцид бивши сръбски генерали.
Външните министри на страните-членки на ЕС ще се срещнат на 28 май в Австрия, за да се опитат да дадат последен шанс на общата Европейска конституция, пише в днешния си брой вестник “Интернешънъл Хералд Трибюн”. Година, след като холандските и френските граждани изразиха своето неодобрение за проекта за Европейска конституция чрез референдум, повечето от европейските лидери смятат, че трудно би могъл да се намери изход от създалата се ситуация. Според председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурао Барозу до известна степен това се дължи на евроскептицизма, свързан с разширяването на Съюза.
ЕС предприе строги мерки по отношение на страните, които кандидатства за членство. Едва през октомври ще стане ясно дали Румъния и България ще могат да се присъединят към ЕС на 1 януари 2007 година. До тогава двете страни трябва да положат повече усилия в борбата с организираната престъпност, пише “Интернешънъл Хералд Трибюн”.