ДАВАЛА ЛИ Е ПАРИ БЪЛГАРИЯ ЗА ЛОБИРАНЕ В ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ С ЦЕЛ ОСЕУТЯВАНЕ НА ЕДНОГОДИШНОТО ОТЛАГАНЕ НА ЧЛЕНСТВОТО?
Дали е извършвана лобистка дейност, поръчана и финансирана от България, в европейските институции, не може да се разбере, тъй като в Европа няма практика лобистката дейност да бъде регистрирана и да бъде обект на публичен достъп.
Моделите на ЕС и на САЩ за регулиране на лобизма са тема на днешната публикация от серията “Мътна прозрачност”, която Портал ЕВРОПА представя на порции тази седмица в рубриката си “Тема на месеца”.
През 1995 г. в САЩ се приема Закон за разкриване на лобизма (Lobbying Disclosure Act) – това е основният нормативен акт, регулиращ тази дейност. Законът за регистрация на чуждестранните агенти (Foreign Agent Registration act) съдържа специфичните изисквания, касаещи компаниите, чиито клиенти (т.е. поръчителите на лобизма, ползвателите на лобистките услуги) са от чужбина.
Портал ЕВРОПА запита еврокомисаря Сийм Калас дали начинът, по който Съединените щати са уредили въпроса с лобизма е удачен за Европа.
За да разберете какво отговори той и какво репликираха гражданските организации в Брюксел, както и колко пари е давала през годините родната изпълнителна власт за лобизъм зад Океана – вижте материала на Портал ЕВРОПА.