Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
10-07-2006

ПРОУЧВАНЕ ЕВРОБАРОМЕТЪР ЗА ПТИЧИЯ ГРИП И ГРАЖДАНИТЕ НА ЕС

По поръчка на генералната дирекция за здравеопазването и защитата на потребителите към Европейската Комисия е проведено специалното социологическо проучване Евробарометър за да се определи степента на познаване на рисковете от птичия грип сред гражданите на ЕС, очакващите присъединяване България и Румъния, както и преговарящите Хърватска и Турция.

Проучването има три главни цели- да определи степента на запознатост на европейците със здравните рискове, свързани с птичия грип, осведомеността за приетите мерки за борба с вируса и да разкрие промените в потребителските нагласи в светлината на обявените и предприетите промени в сферата.

Резултатите показват, че като цяло европейците са добре запознати с рисковете от птичия грип. Средно около 66 % от анкетираните познават правилата при ограничаването на разпространението на вируса като това, че термичната обработка премахва риска, карантинната зона при открити случаи и др. За отбелязване е, че хората от страни, в които е имало случаи на болестта като Франция, Германия и Холандия, като цяло са по-добре запознати. Резултатите за България са малко по-ниски от средните за ЕС. 59 % от анкетираните българи са показали познаване на проблемите с разпространяване на заразата.

Втората част на проучването показва, че между 58 и 70 % от гражданите на ЕС са запознати с мерките, предприемани от европейските страни и подкрепата, оказвана на птицевъдите от страна на ЕС. въпреки това само 29 % от европейците помнят, че през 2003 г. е имало друга епидемия от птичи грип, която е била успешно преодоляна. И в тази глава се оказва, че българите са по-слабо запознати с мерките, които са предприети от ЕС и страната за борба с птичия грип. Около 49 % са дали правилни отговори на въпросите в категорията.

Само около 20 % от европейците са декларирали, че са намалили по някакъв начин употребата на пилешко месо или яйца. Оказва се, че липсата на огнища на болестта в страната ни е повлияло на малко българи за промяна на хранителните им навици. Случаите на птичи грип в Румъния и Турция са накарали 9 % от съгражданите ни да намалят консумацията на птиче месо и яйца.

Последната част от проучването показва, че като цяло европейците приемат представяната от медиите информация за вярна. Средно около 60 % смятат, че средствата за масова информация са предоставили изчерпателна и безпристрастна информация. В същото време около 70 % от гражданите на ЕС смятат, че тяхното здраве е било от първостепенно значение за ЕС при предприемането на различни мерки за борба с птичия грип. 69 % от българите са доволни от начина на отразяване на събитията от медиите, но само 51 % смятат, че тяхното здраве е било причината за мерките на правителството. Показателно е, че гражданите на страни като Холандия, Франция и Великобритания са по-недоверчиви от българите, средно в тези страни малко над 30 % смятат, че грижата за здравето им е била приоритет на правителството.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.