БЪЛГАРИТЕ РАЗЧИТАТ ПОВЕЧЕ НА ЕС, ОТКОЛКОТО НА БГ-АДМИНИСТРАЦИЯТА
- ЕВРОБАРОМЕТЪР: Българското правителство е изгубило повече доверие и спечелило повече недоверие от националния парламент.
- Две трети нямат доверие в националното правителство, а три четвърти – в парламента.
- Българите показват най-ниско доверие и най-високо недоверие в правосъдието и съдебната система в своята страна.
Едно от големите притеснения на българското обществено мнение е дали ще бъде спазена датата за присъединяване към ЕС. Това показват данните от поредното изследване Евробарометър, цитирани от News.bg.
Изследването сочи, че България остава сред страните с най-положителен образ за ЕС.
Европейския Съюз се свързва повече със свободното движение на хора, икономически просперитет и социална защита от гражданите на България и Румъния, отколкото сред гражданите на ЕС.
Пълнолетните българи възприемат ЕС най-вече като възможност за решаване на проблемите с безработицата и икономическата ситуация.
Почти половината от анкетираните българи смятат, че членството в Европейския Съюз ще даде свобода за пътуване, образование и работа на цялата територия на блока. Над една трета от анкетираните очакват икономическо благополучие.
Продължава да се увеличава мнозинството от българите, според които съюза е “нещо добро”, и че страната ни ще спечели от членството си.
38 % от българите са оптимисти, че безработицата ще намалее в сравнение с 32 % песимисти.
България с 52 % от анкетираните, заедно с Румъния, Кипър и Гърция, са страните, чиито граждани най-много очакват ЕС да играе ключова роля в ежедневния им живот.
В същото време се запазва тенденцията българите да са най-неудовлетворени от живота, който водят. Песимизмът сред населението от началото на годината продължава да расте.
Запазва се и тенденцията от предишни изследвания Евробарометър много голяма част от българите да нямат доверие в државните институции. Две трети от гражданите на страната нямат доверие в националното правителство, а три четвърти - в парламента.
Българите и румънците продължават да разчитат за информация от телевизията повече, отколкото средните европейци. Според анкетираните въпреки нарастването на информацията за ЕС в медиите, тя е станала по-малко обективна.
Единствено опасенията за повече трудности за българските земеделци продължават да бъдат споделяни от повечето анкетирани, но загрижеността намалява и остава по-ниска от средната за ЕС.
Най-големият проблем за българите се очертава престъпността, като мнението се споделя от близо 40 % от анкетираните.
Вижте целия текст на доклада на български език тук:
BULGARIA_EB65.doc (9.2 Mb)