Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
14-08-2006

ГЕРМАНСКИ ВЕСТНИК ПИШЕ ЗА ИНТЕГРАЦИЯТА НА РОМИТЕ В БЪЛГАРИЯ

От Брюксел искат наваксване в социалната сфера, като за тази цел България реагира с представянето на правителствен план за действие.

Наред с подобряването на ефективността на администрацията планът акцентира и върху интеграцията на ромското население в страната, пише в днешния си брой германският вестник
"Volksstimme", коментирайки предстоящето ни приемане в ЕС.
Липсват точни данни за броя на ромите в България, но техният брой вероятно надхвърля 10% от българското население, като повечето от ромите вегетират на периферията на обществото, коментира изданието.

През последните години пропастта между българи и роми се е задълбочила още повече отколкото във времената на социализма, като само в столицата София има около 15 ромски гета.
Ромските семейства живеят в паянтови постройки без водопровод и канализация. Най-често ромите се сдобиват с електричество посредством незаконни източници, без да плащат и лев, пише изданието.

Това от своя страна предизвиква възмущението на много - живеещи също в бедност, българи, които плащат солени суми за ток и парно.

За да се овладее неудържимата вече в много градове ситуация, от миналия месец бе даден ход на редица програми, като заедно с това в страната има десет инспекции по труда за ромското население.

Неотдавна в град Хасково за роми бяха открити курсове за ограмотяване. Като поощрение за участие в курсовете се отпускат дори и джобни пари, отбелязва "Volksstimme".

Вярно е, че това е капка в морето, но все пак е някакво начало. Липсата на образование обаче остава най-голямата спънка за интеграцията на ромите в обществените структури, категоричен е германският вестник.  

На този фон министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова самоуверено направи по радиото равносметка, че България изпълнявала точно и в срок социалнополитическите си задължения за приобщаване към ЕС.

При визита в София миналия месец също и еврокомисрят по социалните въпрос Владимир Шпидла намери похвални думи, заявявайки, че " от април България постигна много голям напредък, но заедно ние можем да направим още повече."

Шпидла похвали усилята на страната да приспособи трудовото си законодателство към европейските норми. По темата за интеграция на ромите гостът от Брюксел заяви, че това е европейски, а не само български проблем. Той даде за пример още Чехия , Словакия , Унгария и Румъния, в които този проблем също е сериозен.

Изданието коментира още, че като кандидатки за членство в ЕС, България и Румъния се намират под особен натиск относно ромите, корупцията, съдопроизводството, администрацията, жилища или с две думи цялото общество.

На 26 септември се решава дали България и Румъния отговарят на условията, за да бъдат приети от 1 януари 2007 г. в ЕС.

На тази дата Европейската комисия произнася своите препоръки окончателно, а не с насърчителни апели, както през пролетта на тази година, завършва материалът във "Volksstimme". 

 



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.