Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
10-10-2006

ЯРОКА: ЩЕ ПРОДЪЛЖАВАМ ДА СЕ БОРЯ

Унгарската депутатка от ромски произход в Европейския парламент Ливия Ярока е тазгодишен носител на наградата на Парламентарното списание за справедливост и основни права за работата й , свързана с окаяното положение на ромското малцинство в страните от ЕС. Унгарската евродепутатка сподели, че е била шокирана, когато е открила, че липсата на толерантност продължава да съществува в Европейския парламент, което включва и атаките срещу нея след номинирането й за наградата.

"Аз бях подложена на расистки атаки от колеги в Европейския парламент, когато пристигнах в него за пръв път, но не позволих това да ме изнерви," каза Ярока. "Обидите в парламента са словесни, но винаги са под формата на шега. Не бих искала да повтарям нещата, които са ми казвали, защото са смехотворни." По-рано този месец българският наблюдател от партия „ Атака ” Димитър Стоянов шокира евродепутатите, като каза, че Ярока не трябва да получава наградата, защото той "бил виждал много по-хубави жени".

"В страната ми има десетки хиляди циганки, които са много по-хубави от уважаемата," написа Стоянов в мейл, изпратен до колегите си. Можеш да си купиш любима жена на 12 или 13 години...Най-хубавите са много скъпи - до 5 000 евро."

Предразсъдъците и атаката на Стоянов не шокирали Ярока, която е свикнала с подобни обиди в борбата й за правата на ромите. "Тези, които изразяват настроения срещу ромите , обикновено го правят по много груб начин," казва тя. "Разочарована съм, че след като се борих за ромите в продължение на две години в парламента, това действие привлече вниманието на хората. Но мисля, че това, което се случи , ще помогне на каузата ни. Имах много проблеми, докато разяснявах проблема с ромите, тъй като в европейската политика има много шовинистични тенденции. Исках да преодолея предразсъдъците, които съществуват."

Като член на парламентарната комисия за правата на жените Ярока казва, че мейлът на Стоянов показва, колко много работа имат още. "Неговите думи показват, че трябва да се прави още много за правата на жените. Той показва сериозен шовинизъм, което ме разочарова силно," казва тя. "Трудно е да си млада жена в ЕП и моите колежки също са жертви на сексизъм. ЕП е, може би по-малко сексистки от други институции, но това явление го има все още." За тези, които се опитват да игнорират мейла като безвредна шега, посланието на Ярока е недвусмислено. "Така те се опитват да се измъкнат, но знаят, че не става дума за шега. Тези коментари стават много по-опасни, когато се пренесат в реалния живот. Те показват също, как подобни мъже се отнасят към жените."

Награждаването на Ярока от парламентарното списание ще стане довечера в Брюксел и тя вярва, че признанието ще помогне за нейната кампания. "Преди да стана евродепутат аз се борех за правата на ромите, така че спечелването на наградата ме прави още по-уверена за начина, по който върша работата си," казва тя.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.