Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
29-11-2006

ПРОУЧВАНЕ НА МОБИЛНОСТТА В ЕВРОПА


Само 4% от европейските граждани са се премествали в друга страна в ЕС, а по-малко от 3% в страни извън съюза, показва проучване на мобилността в Европа, осъществено от Европейската фондация за подобряване на условията за живот и работа.

Докато европейската политика подчертава важността на мобилността, резултатите от проучването поставят въпроса: Страхуват ли се европейците от промяната?

Географската мобилност като цяло се възприема от 62% от анкетираните като „нещо добро" за европейската интеграция. Мобилността освен това се възприема като положителен фактор в свързаните със заетостта сфери като „икономика", „трудов пазар" и за „индивида".

Новият доклад представлява анализ на данните от проучванията Евробарометър от втората половина на 2005г., по въпроса за географската и трудовата мобилност.

Резултатите от проучването потвърждават умереното ниво на мобилност в Европа: освен ниските проценти на гражданите, живели в други страни, само 3% от европейците заявяват, че биха могли да се преместят в друга страна от ЕС през следващите пет години. в същото време съществуват значителни разлики в отделните страни.

„Географската мобилност на работната сила остава сериозно предизвикателство пред европейската политика", заяви Йорма Карпинен, директор на фондацията. „От една страна има притеснения, че твърде слабата мобилност между регионите и страните-членки ще има отрицателни последици за адаптивността и конкурентноспособността на трудовия пазар. От друга страна трудностите, предизвикани от „изтичането на мозъци" вероятно ще са много по-големи за по-бедните страни от Източна Европа, отколкото за по-богатите страни от Централна и Западна Европа, които трябва да интегрират мигрантите".

Проучването изследва различните причини, които карат хората да мигрират. В новите страни-членки на челно място стоят причините свързани с доходите (59%), по-добри условия за работа (57%) и откриването на нови неща (30%).

За разлика от тях, жителите на 15-те „стари" страни на ЕС биха мигрирали по причини от категорията „начин на живот и забавление": да откриват нова среда (64%) и да срещат нови хора (39%). Една четвърт от анкетираните граждани на ЕС 15 са посочили „по-доброто" време като сериозна причина за мигриране.

Оригиналният текст на проучването pdf (781.15 Kb)



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.