"ПОЛИТИКА": "ПЪРВАНОВ СКРИ АГЕНТИТЕ НА ДС"; “КОМЕРСАНТ”: ОТВАРЯНЕТО НА ДОСИЕТАТА НИ ЩЕ БЪДЕ НЕПЪЛНО
- "Политика": "Агентите на ДС ползват БСП за салфетка", казва Татяна Дончева;
- "Комерсант": Таен пропуск за ЕС, България отваря досиетата...
Междувременно по-рано днес руският вестник "Комерсант", цитиран от Expressbg и "Фокус", пише за приетия у нас закон, чрез който се дава възможност за разсекретяване на досиетата на ЕС - закон, приет с огромно мнозинство и чакащ подписа на президента Първанов, за да влезе в сила.
"Това се случва по-малко от месец преди присъединяването на България към ЕС и 17 години след падането на комунизма. Това обстоятелство, както и фактът, че отварянето на досиетата ще бъде непълно, едва ли ще позволи на българите да узнаят цялата истина за миналото и настоящето на своите елити" - категоричен е "Комерсант".
Ето и останалата част от публикацията:
"Никой не се съмнява какво ще се случи в близките дни в България. Приемането на закона явно е с оглед предстоящото членство на България в ЕС и, както признават самите българи, решението за обнародване на тайните досиета е резултат от натиска на Брюксел. Държавна сигурност имаше огромна мрежа от сътрудници и осведомители - по данни на български медии около 100 000 души. Освен това тази служба беше тясно свързана с КГБ. Ето защо обнародването на тези досиета се очакваше с нетърпение.
Първият опит да се погледне в архивите на службите, официално разпуснати през юли 1991 г., беше направен през 1997 г. по време на дясното правителство. Въпреки това всичко се ограничи до публикуването на списък с 23 имена на бивши щатни и нещатни сътрудници на комунистическите специални служби, част от управляващия елит на страната.
И ето сега България прави нов опит да се справи с комунистическото си минало. Преди всичко законът ще позволи на българите да се запознаят с тайните досиета, които са писали за тях службите до 1991 г. Освен това създадена от парламента комисия от 9 души трябва да проанализира биографиите на високопоставени политици и чиновници, включително бивши и сегашни президенти и премиери, дипломати, съдии, ръководители на полицията и медиите. Имената на тези, които са сътрудничели с тайната полиция на комунистическия режим, ще бъдат публикувани в Интернет. За тях не се предвижда никакво наказание. Въпреки това инициаторите на закона се надяват, че разсекретените агенти сами ще подадат оставка.
В България се надяват, че обнародването на досиетата ще може да хвърли светлина и върху двете най-гръмки престъпления на миналия век, към които може би имат отношение българските специални служби. През 1978 г. в Лондон на моста "Ватерло" е убит българският писател- дисидент Георги Марков, работел за Би Би Си, а през 1981 г. турчинът Али Агджа извърши покушение срещу папа Йоан-Павел II. Веднага след падането на комунизма в България през 1989 г. беше обявено, че досието на Георги Марков е унищожено."