НАД 53 МИЛИАРДА ЕВРО ДАВА ЕВРОПА ЗА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ
Конференция за Седмата рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие се провежда в столицата.
Лекторите (от ЕК) представят пред българската академична и бизнес-общност правилата за участие в Рамковата програма, а на тематични сесии ще бъдат очертани отделните научни направления.
Преди 6 години в Лисабон беше поставена амбициозната цел - Европа да се превърна в най-динамичната и конкурентна, базирана на знания, икономика в света. Беше поставен и срок: до 2010 година. Рамковата програма на ЕС е най-голямата в света програма за изследователски, технологични и демонстрационни проекти. Тя подпомага укрепването на научните и технологичните основи на индустрията на общността и насърчава конкурентоспособността на ЕС. Седмата Рамкова програма обхваща период от 7 години, а общият й бюджет е 53.2 милиарда евро. В сравнение с предходната - Шеста рамкова програма - това означава годишно нарастване с близо 30%, което определя предстоящата Програма като най-продължителната от всички досега, и с най-висок до момента бюджет.
Портал ЕВРОПА е партньор на новата VII Рамкова програма за научни изследвания на ЕС.
Специфичните програми "Сътрудничество", "Идеи", "Капацитети" и "Хора" - с тяхното представяне започна деловата работа на форума, в който освен българи, присъстват участници от ЕС и от страните на Западните Балкани. Възможностите за участие на малки и средни фирми в Седмата рамкова програма, както и схемите за координация на национални програми и политики в областта на научните изследвания и иновациите са също сред темите на конференцията. По тях ще говорят представители от Генерална дирекция "Изследвания" на Европейската комисия.
Лектори от Държавната агенция за информационни технологии и съобщения ще представят възможностите за включване на български организации в съществуващите европейски технологични платформи, а така също в сферата за храни, аграрни науки и биотехнологии.
Повече за оценката на проектите и за тяхното подаване ще бъде казано в началото на втория ден на конференцията.
Сигурност, енергия и околна среда, мястото на България в тези приоритети и бъдещите енергийни мрежи са сред акцентите в тематичните сесии на конференцията утре.
BGNES:
32 млн. евро са усвоили българските научни институти и колективи с 270 проекта, защитени по Шеста рамкова програма на ЕС. Това заяви ръководителят на представителството на ЕК в България Майкъл Хъмфрис при откриването на конференцията за представяне на Седма рамкова програма за научни изследвания на Общността. Майкъл Хъмфрис изрази убеденост, че България успешно ще се включи и в Седма рамкова програма, която осигурява за период от 7 години почти 54 млрд. евро за научни изследвания.
Министърът на образованието и науката Даниел Вълчев подчерта, че сумата от 54 млрд. евро е няколко пъти по-голяма от целия брутен вътрешен продукт на България, която отделя едва 0.5% от приходите си за наука. Според министъра е необходимо да се определят приоритетите в научните изследвания, които ще се финансират. Даниел Вълчев съобщи, че България финансира над 100 научни института, което е повече от научните институти, които финансира САЩ. Според него е необходимо да се увеличи делът на проектното финансиране за научни изследвания и съответно да се намали това, което идва от държавния бюджет. През есента на тази година Даниел Вълчев ще предложи на Народното събрание стратегия за развитие на научните изследвания у нас.