Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
Портал ЕВРОПА на живо
Новини
Конкурси
Квартал ЕВРОПА
Европейски съюз
България - ЕС
Преговори за присъединяване
Програми и проекти
Въпроси и отговори
Библиотека
Интернет магазин
Портал "ЕВРОПА" - За нас; Етичен кодекс
Анкети
Твоят глас в ЕС
Пътна безопасност
Актуално
Анализи
Интервюта
История на ЕС
ЕС институции
Държави-членки на ЕС
Присъединяващи се страни
Асоциирани държави
Дейности
Договори на ЕС
Евро
Хронология
Ключови документи
Институции на ЕС
Финансови институции
Консултативни органи
Междуинституционални служби
Децентрализирани органи на ЕС (агенции)
Председателства на ЕС
Редовни доклади
Представяне
Договори за присъединяване
Основаващи договори
История на отношенията
Дейности
Партньорства за присъединяване
Преговорни глави
Национални позиции
Общи позиции на страните-членки
Изпълнение
Договор за присъединяване
Глава 1 Свободно движение на стоки
Глава 2 Свободно движение на хора
Глава 3 Свободно предоставяне на услуги
Глава 4 Свободно движение на капитали
Глава 5 Дружествено право
Глава 6 Политика на конкуренцията
Глава 7 Земеделие
Глава 8 Рибно стопанство
Глава 9 Транспортна политика
Глава 10 Данъчна политика
Глава 11 Икономически и валутен съюз
Глава 12 Статистика
Глава 13 Социална политика и заетост
Глава 14 Енергетика
Глава 15 Индустриална политика
Глава 16 Малки и средни предприятия
Глава 17 Наука и изследвания
Глава 18 Образование и обучение
Глава 19 Телекомуникации и информационни технологии
Глава 20 Култура и аудиовизуална политика
Глава 21 Регионална политика и координация на структурните инструменти
Глава 22 Околна среда
Глава 23 Защита на потребителите и тяхното здраве
Глава 24 Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи
Глава 25 Митнически съюз
Глава 26 Външни отношения
Глава 27 Обща външна политика и политика на сигурност
Глава 28 Финансов контрол
Глава 29 Финансови и бюджетни въпроси
Глава 30 Институции
Глава 31 Други
Мониторингови доклади
Редовни доклади
Предприсъединителни финансови инструменти
Програми на общността
ПРОГРАМА ИСПА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПРОГРАМА САПАРД НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПРОГРАМА ФАР НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Мерки по Програма "САПАРД"
Фондовете за България
Стратегии
Законодателство
Планове и програми
Публикации
Европа от А до Я
Основни документи
Национални стратегии
Областни стратегии
Общински стратегии
Български нормативни документи
Международни актове
Вторично законодателство на ЕС
Доклади
Редовни Доклади на ЕК
Доклади за напредък
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
14-02-2007

ПЬОТЕРИНГ ОЧЕРТА ПРИОРИТЕТИТЕ НА ЕП ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ ДВЕ ГОДИНИ

В своето встъпително слово, произнесено вчера при откриването на февруарската сесия на Европейския парламент, новият председател на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг очерта приоритетите на институцията през следващите две години и половина. Той подчерта като приоритетни през неговия мандат защитата на европейските ценности, осъществяването на реформи и насърчаване на диалога между културите с цел партньорство и толерантност, съобщава пресслужбата на парламента.

Ханс-Герт Пьотеринг беше избран за председател на Европейския парламент по време на миналата пленарна сесия в Страсбург, когато изтече мандата на г-н Борел.

Той се обърна към германския канцлер Ангела Меркел, председателят на ЕК , депутатите и всички предишни председатели на Парламента, които присъстваха като подчерта, че по времето на мандата на всеки председател на ЕП, избиран за две години и половина - кратък период от историческа гледна точка, протичат по пет председателства на ЕС (в случая на Пьотеринг- Германия, Португалия, Словения, Франция и Чехия), което дава особена важност на неговата задача.

Според г-н Пьотеринг най-големият успех на ЕС е преодоляването на разцеплението на Европа и победата на общите ценности. За него присъединяването на дванайсетте нови членки и обединението на Германия са "чудото" на настоящето поколение. "За всички нас остава една задача - да се учим един от друг, да укрепим уважението и разбирането един към друг. Би било добре да престанем да говорим за "стари" и "нови" държави-членки. Всички заедно сме Европейският парламент, а нашите народи, които ние представляваме, са Общността на Европейския съюз.

Европейски ценности

Той каза, че същината на европейските ценности се корени в човешкото достойнство. "Зачитайки достойнството на личността, ние уважаваме другия, задължаваме самите себе си и така изграждаме един ред на отговорност и солидарност. В своите реални политически действия трябва винаги да служим на човешкото достойнство и бих искал да насърча всички нас да защитаваме човешкото достойнство и права в целия свят". Той изброи няколко конкретни последици от тази философия за политиката на ЕП:

"- Ние желаем партньорство с една дееспособна и демократична Русия. Затова очакваме от руските органи на властта осезаеми усилия с оглед налагането на справедливо наказание на убийците на Ана Политковская, която направи толкова много за свободата на пресата в своята страна.

- Ние никога няма да забравим, че без Съединените американски щати нито националсоциализмът, нито съветският комунизъм биха могли да бъдат победени. Но наред с това казваме на своите американски приятели: "Гуантанамо" не е съвместим с нашите европейски принципи за правов ред.

- Ние защитаваме човешкия живот. С решимост трябва да се противопоставим на тези, които отричат Холокоста - възможно най- тежкото престъпление, като например държавния глава на една голяма
културна нация, за да не ни връхлети отново този ужас.

- Ние сме убедени: това, което свързва хората в Израел и Палестина, е тяхното човешко достойнство. Следователно се застъпваме в еднаква степен както за правото на съществуване на Израел, така и за правото на палестинския народ да живее в собствена държава.

- Ние заставаме на страната на тези, които водят мирна борба за свобода и демокрация. Поради това сме солидарни с носителя на нашата награда "Сахаров" Александър Милинкевич и неговите съмишленици за една свободна и демократична Беларус без страх и потисничество. Същата солидарност важи за носителите на награда "Сахаров" - "Las Damas de Blanco" ("Дами в бяло") в Куба и Аун Сан Су Чи в Миянма (Бирма).

- Ние защитаваме човешкото достойнство и права. Ние, Европейският парламент, сме убедени в най-голяма степен, че смъртното наказание не е съвместимо с тях. Призовавам всички ние, институциите на
Европейския съюз и държавите-членки, в рамките на Обединените нации да се застъпим за премахването на смъртното наказание".

Той добави необходимостта от сигурност, включваща осигуряването на работни места и социална защита, както и не само говорене за климатичните промени, но предприемане на необходимите мерки заедно с партньорите на Съюза. Други аспекти на сигурността, които бяха откроени от председателя на ЕП са общата енергийна политика и общата имиграционна политика ("не можем да позволим измирането на хора в Средиземно море").


Конституционният договор


"Не бива да оставяме никакво съмнение: Европейският парламент държи на Конституционния договор. Искаме да допринесем същността на Конституционния договор, в т.ч. главата за ценностите, да се превърне в правна и политическа реалност. Постигнатото тук, в Европейския парламент, съгласие относно директивата за услугите и границите на капацитета на разширяване на Европейския съюз дава конструктивен отговор на тревогите на хората", каза той.

Според него „Декларацията за бъдещето на Европа" от 25 март 2007 г. в Берлин може да отбележи следващото ключово постижение по този път. Основните й елементи би следвало да са: признание на нашите ценности и на необходимите реформи; ангажимент за съвместно превъзмогване на предизвикателствата на бъдещето, които споменах; утвърждаване на солидарността между нашите народи и значимостта на правото като основа на начина ни на действие.

"Нито една страна, нито един народ в Европейския съюз не трябва да бъдат оставени сами с проблемите си. Това обаче изключва също националния егоизъм. Който служи само на интересите на собствената си страна, накрая ще проиграе и тях, защото руши солидарността, необходима за защита на собствените интереси." подчерта Пьотеринг.

Той добави, че ЕП иска да помогне, в рамките на германското председателство на Съвета на срещата на високо равнище на 21 и 22 юни в Брюксел да бъдат договорени график и мандат, чиято крайна цел е пълното осъществяване на практика на същността на Европейската конституция до следващите избори за Европейски парламент през юни 2009 г.

Реформа на ЕП

Във връзка с цялостните реформи, които трябва да се проведат в ЕС председателят Пьотеринг каза, че Парламентът също трябва да се реформира. Затова в четвъртък, 15 февруари, той ще представи предложение до председателите на политическите групи за цялостна реформа на работата на ЕП. С цел подобряване на работата Председателският съвет е създал работна група.

Диалог между религиите и културите

"Бъдещето на Европа до голяма степен зависи от това, доколко ще ни се удаде съжителството между културите и религиите в Европейския съюз и с нашите съседи, преди всичко от арабския и ислямския свят", заяви той.

Според него Европейският парламент трябва да окуражава и подкрепя примери на европейското гражданско общество, които отразяват диалога между културите, основан на взаимна толерантност и истината. "Не искаме „сблъсък на цивилизациите", а мир в дух на свобода и справедливост между всички народи и религиозни направления. Ето защо желаем да изградим духовен и културен мост през Средиземно море", каза той.

Пьотеринг каза, че ще посети арабските съседи на Европейския съюз и при посещенията си в страните от Европейския съюз ще търси контакт с етнически малцинства, както и с млади хора. "В лицето на Евро-средиземноморската асамблея имаме важна парламентарна институция за диалог с Близкия изток, включително Израел и арабския свят. Трябва да използваме тази институция ефективно за мир, партньорство, а когато е възможно - за приятелство", каза той и добави, че когато е възможно ще посети Израел, Ливан и Палестина.


Работата ни често е прозаична, изтощителна и недотам зрелищна. Но нашите цели са високи, както и очакванията от нас. Наше изискване е да им отговорим. В тази задача бих искал да представлявам всички Вас по такъв начин, че достойнството на Европейския парламент, обединението на нашия европейски континент и ефективността на Европейския съюз да бъдат укрепени. Моля за Вашето съдействие, благодаря за Вашето доверие и се надявам, че заедно ще
постигнем целите си, каза Пьотеринг в заключение.


Германският канцлер и председател на Съвета Ангела Меркел подчерта дългогодишния опит на новия председател като член на ЕП.

Тя каза, че Конституционният проект е ключов за ефективността на 27-те държави-членки и в тази връзка тя припомни предложената от председателството пътна карта и добави в тази връзка, че е важно за хората да знаят на следващите избори за Европейски парламент през 2009 г. за какво гласуват.

Приоритети по време на предстоящата среща на върха през март в Брюксел ще бъдат климатичните промени и енергетиката, припомни г-жа Merkel. Относно отношенията с Русия, тя изрази надежда за сключване на спогодба до май месец. ЕС трябва да упражни влиянието си в Ирак и в конфликта между израелците и палестинците именно заради това, че е успял да преодолее собствените си исторически проблеми. "С нашия опит, просперитет, можем да направим света по-мирно място", каза тя в заключение.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу каза, че избирайки Пьотеринг, депутатите са избрали председател, чиито опит и ангажираност към общия европейски проект не може да се сравни с никой друг.

Той каза, че културният и религиозният плурализъм е ценност от голямо значение за ЕС и затова приветства акцента в речта на Пьотеринг върху диалога между религиите и различните култури.

Той подчерта, че запазването и развиването на институционалното партньорство е много важно с цел да се покаже на хората, че ЕС работи за икономически растеж и създаване на работни места, сигурност на гражданите преодоляване на климатичните промени, защитавайки европейските ценности и интереси по целия свят.

Той повтори призива към страните-членки да намерят решение на кризата с Конституционния договор като подчерта, че всички правителства са подписали договора. Това според него означава две неща: първо страните членки са осъзнали факта, че ЕС трябва да разреши общите проблеми и второ - отговорност към другите държави, европейски институции и граждани. "Нямаме нужда от декларации за намерения, а ангажираност," подчерта той.




Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.



Tyxo.bg counter