Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
05-05-2007

ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА РАСТЕЖ СЕ ИЗЧЕРПВАТ, СОЧИ ДОКЛАД НА ЦЕНТЪРА ЗА ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ

Центърът за икономическо развитие (ЦИР) представи доклада си за икономиката на България към края на първото тримесечие на 2007 г., съобщи ecоn.bg.

Възможно е краткосрочно през 2008 и 2009 г. растежът да се ускори, ако има добро и правилно насочено усвояване на еврофондовете, сочи анализът.

"Растежът се забавя. Възможностите за растеж се изчерпват. Ефектът от хубавите неща, които доведоха до растеж през последните години в страната ни, се изчерпва. Необходимо е да се направят нови хубави неща". Това каза Александър Божков, съпредседател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР), при представянето на доклада на ЦИР за икономиката на България към края на първото тримесечие на 2007 г.

Очертава се плавно забавяне на икономическия растеж, като се очаква общият икономически растеж за първото тримесечие на 2007 година да е около 5.7-5.9 на сто, а за годината - около 6 на сто, допълни другият съпредседател на ЦИР - Георги Прохаски. Причина за забавянето е, че се изчерпват екстензивните фактори за растеж.

Около 2/3 от растежа на икономиката през 2006 година се дължи на растежа на заетостта, а не на производителността. Необходими са структурни мерки, както на ниво фирма, така и на ниво държава, за да се обърне тази тенденция, каза Прохаски. Необходимо е страната ни да се насочи към икономика на знанието, икономика на високите технологии, икономика с висока добавена стойност, икономика, водеща до квалификация и преквалификация на хората, допълни Александър Божков.

По данни на НСИ икономиката на България е нараствала със забавен темп през последните три години - от 6.6% през 2004 г. на 6.2% през 2005 г. и 6.1% по предварителни данни за 2006 г.

Прогнозата на експертите от ЦИР е, че е възможно краткосрочно през 2008 и 2009 г. растежът да се ускори, ако има добро и правилно насочено усвояване на еврофондовете. Тези фондове предоставят огромни възможности на икономиката ни. Вече никой няма право да се оплаква, че няма пари, заяви Божков. Би било добре, ако през следващите 2-3 години успеем да усвоим около 30-40% от еврофондовете. Не вярвам, че ще стигнем повече, каза той.

В момента съществува еднаква степен на неготовност както от страна на държавата, така и от страна на бизнеса за усвояване на фондовете, допълни той. Ако тази година не успеем да се справим, и двете страни ще са еднакво виновни. Божков посочи два примера - нито една от апликационните форми за кандидатстване с проекти по оперативните програми все още не е подготвена от държавната администрация. От друга страна, допълни той, голяма част от бизнеса изобщо не знае, че има пари, които той може да ползва и да усвои.

Държавната администрация трябва да разбере, че има много средства и те са достатъчни за всички, допълни Прохаски. Държавата не трябва да бъде филтър за европарите, а да се опитва по всякакъв начин да помага на бизнеса да усвои тези средства. Държавата трябва да създава необходимите стимули за бизнеса и обществото, така че максимално да можем да се възползваме от еврофондовете. Това ще повиши конкурентоспособността на страната ни, а от това всички ще спечелим, каза Божков.

Едва ли през следващите 7, дори през следващите 14 години, ще успеем да усвоим 100% от средствата, прогнозира Божков. Той припомни и факта, че на края на третата година от членството ни ще бъде направен анализ на изразходваните средства от структурните фондове. Ако се установи, че не се справяме добре с усвояването, финансовата рамка за страната ни може да се ревизира в негативен план и средставата за България да бъдат редуцирани, допълни Божков.

След рекордната стойност, с която влезе в 2007 година, индексът ЕСТАТ за бизнес климата почти не нарасна през първото тримесечие. Въпреки че стойността, регистрирана през април, е най-високата в цялата му история, тя надхвърля януарската само с 23 стотни от пункта. По всичко личи, че еуфорията, свързана с факта на еврочленството, е била кратковременна и нагласите на бизнеса бързо влизат в руслото на обичайните всекидневни проблеми, считат експертитеот ЦИР.

Тенденцията за по-бърз растеж на вноса спрямо износа се възстанови в началото на годината, след като бе пречупена през 2006 година, е друг от изводите в доклада за тримесечието на ЦИР.

За първите два месеца на 2007 г. дефицитът по текущата сметка нараства от 2.6 на 3.4 на сто от годишния БВП. Едва 40 на сто от този дефицит се покрива от приток на преки чуждестранни инвестиции, но заради промяната в методиката на статистическото наблюдение на тези данни, те не могат да служат за трайни изводи. Очаква се дефицитът по текущата сметка за 2007 година да не надхвърли 18 на сто от БВП, като се покрие в значителна степен, но не изцяло от приток на чуждестранни инвестиции. За 2008 и 2009 година дефицитът по текущата сметка ще се задържи на нива близки до това от 2007 година, прогнозират експертите.

На годишна база инфлацията намалява - от 7.1 на сто за януари 2007 г. на 4.1 на сто за март спрямо март 2006 г., като най-значителен принос в общото поскъпване на потребителските стоки и услуги до март има поскъпването в групата на хранителните стоки. Не се оправдаха краткосрочните проинфлационни очаквания на населението във връзка с приемането в ЕС, каза Прохаски. Не се очакват сериозни корекции в административно регулираните цени и цените по вноса, поради което общата натрупана инфлация за 2007 година няма да надхвърли 4.5 на сто с тенденция за по-нататъшно намаление през 2008 и 2009 година.   

Въпреки лавинообразния растеж на частния външен дълг, финансовата стабилност не е застрашена в краткосрочен аспект. В дългосрочен план тя зависи от запазване притока на чужди инвестиции и повишаване конкурентноспособността на икономиката чрез ускоряване на структурните реформи, либерализиране на бизнес средата, приватизация, оздравяване на образователната система и др., като в тези сфери в момента се отчита застой.

Тенденцията за намаляване на безработицата продължава, но с по-бавна скорост. По-бързо расте заетостта на икономически активното население, е извод от доклада на ЦИР.

Няма напредък в реформата и повишаване качеството и ефективността на здравната система, се казва още в доклада.

Продължава консолидацията в банковия сектор, който остава стабилен. Темповете на нарастване на потребителското кредитиране намаляват, а лизингът се утвърждава като един от най-доходоносните и бързо развиващи се отрасли на финансовата система.

След еуфорията на БФБ-София в началото на годината и непрекъснатите рекорди на индексите през март настъпи логична корекция. По-широкият индекс BG40 възстанови и дори надмина стойностите си от преди спада, докато SOFIX още не може да достигне рекордните нива. Перспективите пред капиталовия пазар в България са значими.

В отраслов аспект продължава ускореното нарастване на добавената стойност в промишлеността, а обезпокоителни са влошаването на състоянието на ж.п. транспорта и по-ниските темпове на растеж в туризма спрямо същия период на миналата година.

"В момента има негативни знаци за развитието на икономиката ни. Ако нищо не се направи, е възможно те да доведат до много лоши последици. Необходими са съвместните усилия на държавата и на бизнеса. Сега е моментът за действие!", заключи Божков.

Още за доклада на ЦИР вижте в рубриката "Актуално" на Портал ЕВРОПА.

Резюме от текста на доклада на ЦИР вижте в рубриката "Събития" на Портал ЕВРОПА.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.