Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
Портал ЕВРОПА на живо
Новини
Конкурси
Квартал ЕВРОПА
Европейски съюз
България - ЕС
Преговори за присъединяване
Програми и проекти
Въпроси и отговори
Библиотека
Интернет магазин
Портал "ЕВРОПА" - За нас; Етичен кодекс
Анкети
Твоят глас в ЕС
Пътна безопасност
Актуално
Анализи
Интервюта
История на ЕС
ЕС институции
Държави-членки на ЕС
Присъединяващи се страни
Асоциирани държави
Дейности
Договори на ЕС
Евро
Хронология
Ключови документи
Институции на ЕС
Финансови институции
Консултативни органи
Междуинституционални служби
Децентрализирани органи на ЕС (агенции)
Председателства на ЕС
Редовни доклади
Представяне
Договори за присъединяване
Основаващи договори
История на отношенията
Дейности
Партньорства за присъединяване
Преговорни глави
Национални позиции
Общи позиции на страните-членки
Изпълнение
Договор за присъединяване
Глава 1 Свободно движение на стоки
Глава 2 Свободно движение на хора
Глава 3 Свободно предоставяне на услуги
Глава 4 Свободно движение на капитали
Глава 5 Дружествено право
Глава 6 Политика на конкуренцията
Глава 7 Земеделие
Глава 8 Рибно стопанство
Глава 9 Транспортна политика
Глава 10 Данъчна политика
Глава 11 Икономически и валутен съюз
Глава 12 Статистика
Глава 13 Социална политика и заетост
Глава 14 Енергетика
Глава 15 Индустриална политика
Глава 16 Малки и средни предприятия
Глава 17 Наука и изследвания
Глава 18 Образование и обучение
Глава 19 Телекомуникации и информационни технологии
Глава 20 Култура и аудиовизуална политика
Глава 21 Регионална политика и координация на структурните инструменти
Глава 22 Околна среда
Глава 23 Защита на потребителите и тяхното здраве
Глава 24 Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи
Глава 25 Митнически съюз
Глава 26 Външни отношения
Глава 27 Обща външна политика и политика на сигурност
Глава 28 Финансов контрол
Глава 29 Финансови и бюджетни въпроси
Глава 30 Институции
Глава 31 Други
Мониторингови доклади
Редовни доклади
Предприсъединителни финансови инструменти
Програми на общността
ПРОГРАМА ИСПА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПРОГРАМА САПАРД НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПРОГРАМА ФАР НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Мерки по Програма "САПАРД"
Фондовете за България
Стратегии
Законодателство
Планове и програми
Публикации
Европа от А до Я
Основни документи
Национални стратегии
Областни стратегии
Общински стратегии
Български нормативни документи
Международни актове
Вторично законодателство на ЕС
Доклади
Редовни Доклади на ЕК
Доклади за напредък
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
29-05-2007

ГЕОРГИ ГОТЕВ – ГОВОРИТЕЛ НА ПАКТА ЗА СТАБИЛНОСТ

Заплатата на Георги Готев е конфиденциална; ексшефът на Пресцентъра „България в ЕС" на МВнР е станал говорител на Пакта за стабилност.

Новината съобщи Агенция „Фокус", като цитира уточнението на Готев, че е първият български служител в Пакта. Готев става и член на политическия кабинет на Ерхард Бусек, специален координатор на Пакта на стабилност за Югоизточна Европа.

Постът на говорител и политически съветник в Пакта за стабилност е мандатен. Портал ЕВРОПА проучи, че твърдият ангажимент на Готев ще е до февруари 2008 година, макар и с тенденция да бъде продължен - вече в новата структура Съвет за регионално сътрудничество. И все пак, казаха запознати пред Портал ЕВРОПА - трудно е да се говори за "автоматично наследяване на постове от една организация, която се закрива, в нова, която тепърва се открива".

Както обясни Георги Готев пред „Експрес.бг", „...Пактът за стабилност преживява метаморфоза, след една година седалището му ще се премести от Брюксел в Сараево и ще се нарича Център за регионално сътрудничество. Сегашният специален координатор Ерхард Бусек, (бивш вицепремиер на Австрия), ще бъде наследен от хърватина Хидо Бишчевич, а който ще бъде генерален секретар на новата структура."

Дипломати коментираха пред Портал ЕВРОПА, че новият специален координатор Бишчевич най-вероятно ще състави и нов екип - свой. Това включва както политически съветници, така и говорител. Това би означавало и нови конкурси за новите позиции.

Припомняме, че предшественикът на Бусек - Бодо Хомбах, който впоследствие беше разследван за корупция и стана управител на WAZ, отправи през ноември 2005 г. безпрецедентно остри обвинения срещу кабинета на Иван Костов. Пред "Дойче веле" Хомбах каза, че поведението на правителството в София по отношение на Пакта за стабилност е недопустимо и не отговаря на европейските стандарти и повтори три пъти, че това го дразни.

На сайта на Пакта за стабилност все още не пише, че Готев е назначен на поста говорител и политически съветник. Размерът на възнаграждението му е конфиденциален, тъй като за Пакта за стабилност не важат същите правила, които са в сила за публичните институции на ЕС.

Сегашният говорител на Пакта Алесандро Рота, с когото Портал ЕВРОПА разговаря днес, обясни, че първото съобщение за конкурса, спечелен от Готев, е било поместено на уебсайта на Пакта на 16 април. Няколко от кандидатурите са били на български граждани, но единствен от тях, който живее в страната ни, е бил Готев. Общият брой на кандидатите за позицията са били 60, допълни Алесандро Рота пред Портал ЕВРОПА.

По-рано агенция „Фокус" писа: „Готев обясни, че е разбрал за конкурса още на 2 май и същия ден е подал документи за кандидатстване. Дни по-късно е разбрал, че е одобрен. Изискванията за поста говорител на Пакта за стабилност за Югоизточна Европа са това да е човек с богат дипломатически и журналистически опит и да владее английски език. Владеенето на допълнителни езици е бонус за кандидата."

Георги Готев е един от зам.-главните редактори на вестник „Стандарт". Той беше ръководител на т.нар. Пресцентър „България в ЕС" - интернет-сайт, поддържан от Външното министерство, който пишеше на английски и френски език за правителствените евроинтеграционни дейности. Замисълът беше на министър Ивайло Калфин, а в МС за инициативата отговаряше съветникът на премиера Станишев Росен Карадимов. Както Портал ЕВРОПА писа, частната рекламна агенция "ПР енд медиа" ЕООД бе предоставила офис и компютри на Пресцентъра "България в ЕС" - в сградата, в която се помещава офисът на самата „ПР енд медиа". Почти месец преди България да бъде приета в ЕС, Портал ЕВРОПА разкри, че тримата журналисти в Пресцентъра "България в ЕС" се трудеха без граждански договори: почти четири месеца след стартирането на инициативата. През ноември 2006 бюджетът на центъра също не беше одобрен. Домейнът на интернет-сайта е собственост на „ПР енд медия" и регистриран от нея.

През октомври миналата година, когато предстоеше избор на български еврокомисар и единствено НДСВ бяха издигнали кандидатурата на Меглена Кунева, Готев създаде напрежение между Кунева и министър Ивайло Калфин като обвини в своя статия Кунева, че работи срещу тройната коалиция. Готев представи коментарната си статия в интернет страницата на Прес центъра, озаглавена "Първият български комисар трябва да бъде от първата политическа сила". Според Готев българският комисар трябва да бъде от БСП, или поне да е свързан с партията. Кунева излезе с опровержение на статията, което принуди Станишев да заяви, че все още не е взето решение за избора на комисар. Статията на Готев се появи паралелно с изявлението на министър Калфин, че има и по-добри кандидати за поста. Кунева бе написала: "Бих искала да заявя възмущението си от тенденциозния опит да се създаде интрига с лъжа. Категорична съм, че лъжи не би следвало да се появяват на сайт, чиито информации за европейската интеграция на България се разпространяват сред български и чужди медии, особено под това заглавие, което има публикацията - "Първият български комисар трябва да бъде от първата политическа сила", заяви тогава още Кунева.

На 10 септември 2006 г. Готев каза в предаването "Неделя 150" на БНР, че проверката в прокуратурата срещу него през 1998-а е завършила безрезултатно. Както Портал ЕВРОПА беше писал, през 98-а в прокуратурата бе получен сигнал срещу Готев, който по това време бе първи секретар на българската мисия към ЕС в Брюксел. Сигналът бе, че в този период чрез съставяне на дипломатически франчайс-документи от името на служители на мисията той успял да закупи на преференциални цени големи количества цигари и алкохол.

На 8 септември 2006 г. Георги Готев написа статия, в която каза, че румънският президент Траян Бъсеску е обидил британците с изказването си, че Румъния ще въведе реципрочни ограничения на трудовия си пазар, ако Лондон ограничи достъпа за румънски граждани, желаещи да работят на Острова. "Румънският президент е бивш морски капитан, това може би е една професия, която възпитава мъжки качества, но едва ли е добра школа за дипломатичност", коментира тогава още Готев.

Агенция „Фокус" съобщава, че Георги Готев е син на журналисти. Портал ЕВРОПА уточнява, че Готев е син на Горан Готев, дългогодишен журналист от в. "Работническо дело" и кореспондент на България в няколко страни.

По темата



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.



Tyxo.bg counter