...А ПЪК БЪЛГАРИЯ РАЗЯСНЯВА С БРОШУРА РАЗЛИКАТА МЕЖДУ "НЕРЕДНОСТ" И "ИЗМАМА" С ЕВРОПАРИ
Румен Петков, Ренета Николова, Уляна Пръмова и други правят разяснителна кампания за злоупотребите с европейски пари.
Портал ЕВРОПА ви представя едно към едно текста от сайта на Клуб "Журналисти срещу корупцията". Бележка на редакцията - заглавието и подзаглавието на материала са на Портал ЕВРОПА.
"Съвместната кампания между АФКОС-България /Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности/ и Клуб "Журналисти срещу корупцията"бе представена в присъствието на ръководителите на трите национални телевизии - БНТ, бТВ и Нова телевизия - г-жа Уляна Пръмова, г-жа Люба Ризова и г-жа Силва Зурлева.
След като изказа специална благодарност на трите национални телевизии - БНТ, бТВ и Нова телевизия - в лицето на техните ръководители, както и на останалите медии, министърът на вътрешните работи подчерта важността на партньорските взаимоотношения на България с Европейската служба за борба с измамите /ОЛАФ/. Особено много нараства сътрудничеството ни с международната организация след пълноправното членство на България в ЕС. Като пример за този приоритет на страната ни министър Петков даде създаването на Централно звено за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на ЕО към МВР. То ще подпомага работата на АФКОС и ще изпълнява функциите на контактна точка с ОЛАФ и компетентните органи в страните-членки на ЕС в областта на защита на финансовите интереси на общността.
"Чрез проактивния подход и превантивната страна на работата ни, нашата цел е повишаване на културата и познанията на обществото към видовете измами и нарушения, с които ОЛАФ и АФКОС се борят. По този начин ще се увеличи и доверието на гражданите, те ще могат да сигнализират за всяка нередност или измама, която установят или забележат - свързана със средства по европейските програми ФАР, САПАРД, ИСПА" - заяви министърът на вътрешните работи.
Той представи пред присъстващите представители на медиите основните информационни дейности, а именно: видеоклип, брошура и Интернет-сайта на АФКОС.Във видеоклипа - който ще бъде излъчен по трите национални телевизии - БНТ, бТВ и Нова телевизия, е изписан номерът на "горещия телефон" - 00 359 2 982 22 22, както и електронните адреси, на които ще могат да бъдат подавани сигналите. Това са електронният адрес на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на европейските общности и на Клуб "Журналисти срещу корупцията". В брошурата е обяснена разликата между понятията "нередност" и "измама", дадено е кратко резюме на Европейската служба за борба с измамите /ОЛАФ/ и българският му партньор - АФКОС. Съветът за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на европейските общност вече има свой Интернет-сайт, който беше представен от ръководителя на Централното звено г-жа Надя Дякова. Сайтът е инкорпориран към Интернет-сайта на МВР и е общодостъпен. Към него също има линк за подаване на сигнали от граждани - изготвена електронна форма, като всеки един от получените сигнали, след като бъде прегледан и анализиран от служители на Централното звено за координация - ще бъде изпратен до компетентните членове на АФКОС.
От своя страна председателката на Клуб "Журналисти срещу корупцията" г-жа Ренета Николова - съорганизатор на кампанията - представи пред присъстващите мотивите на неправителствената организация да участва в нея. "България ще получи повече от 11 милиарда евро от европейските фондове, като най-голямото предизвикателство е тяхното усвояване да стане по един прозрачен начин и при нулева толерантност към измамите,злоупотребите и корупционните практики с тези средства" - каза г-жа Николова. "В този смисъл е много важно хората да разберат, че тези пари не са за правителството-нито за това нито за следващото, не са за някой министър или за приближените до него фирми. Европейските фондове дават реален шанс на всички нас да живеем в една по-хубава,икономически развита и атрактивна за инвеститорите страна. Хората трябва да гледат на тях като на свои пари и ако установят данни за измама или злоупотреба с тях - трябва да реагират така, както биха постъпили, ако някой извърши измама с техни собствени пари" - подчерта още тя. Значението на включването на големите национални медии в кампанията е изключително важно за нейния успех,добави още г-жа Николова."