Комитет на регионите
Договорни основи: чл. 7 (2), 263-265 от ДЕО.
Цели: Консултиране на органите на Общността, както и институционализирано представителство на интересите на общините и регионите. Състав: Измежду общо 222-ата представители по 24 имат Германия, Фран
ция, Великобритания и Италия, 21 - Испания, по 12 имат Белгия, Гърция, Холандия, Австрия, Португалия и Швеция, по 9 - Дания, Финландия и Ирландия, и 6 - Люксембург. Договорът от Ница предвижда в хода на разширяването да се достигне до 350 представители на регионалните и местните власти на ЕС: Полша трябва да изпрати 21 членове, Румъния - 15, България, Чехия и Унгария по 12, Литва и Словакия по 9, Естония, Латвия и Словения по 7, Малта и Кипър по 6 членове.
Седалище: Брюксел.
Правомощия: Да консултира Съвета, Комисията и Парламента, както и да
дава становище по инициативи.
Инструменти: Становища до Съвета, Комисията и Парламента.
Процедура на вземане на решения: Пленумът на Комитета на регионите
решава с обикновено мнозинство на гласовете. Литература: Rudolf Hrbek: Der AusschuЯ der Regionen - Eine Zwischenbilanz zur Entwicklung der jьngsten EU-Instutition und ihrer Arbeit, в: Europдisches Zentrum fьr Fцderalismusforschung (изд.): Jahrbuch des Fцderalismus 2000, Baden-Baden 2000, стр. 461-478; Olaf Tauras: Der AusschuЯ der Regionen, Institutionalisierte Mitwirkung der Regionen in der EU, Mьnster 1997; Hubert Hiel (изд.): Europa der Regionen. Entstehung -Aufgaben -Perspektiven des Ausschusses der Regionen, Bonn 1996.
Интернет: http://www.cor.eu.int/
Със създадения с АБВДоговора от Маастрихт (1993) Комитет на регионите (КР) се дава възможност на регионалните и местните власти да имат самостоятелно институционално участие в Европейския съюз. Като консултативен орган КР има за задача да обобщи регионалните и локалните интереси и да ги представи в процеса на правораздаване на Общността. По този начин влиянието, което заплануваните нормативни актове на ЕС ще имат върху гражданите на Съюза, общините и регионите, трябва да бъде навреме дискутирано, както и да бъдат следвани принципите на субсидиарността и приближаването до гражданите, за да се гарантира по-високо ниво на одобрение за решенията, взети на ниво ЕС.