ЕВРОПЕЙСКИТЕ СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ И ОРГАНИЗАЦИИТЕ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО
На 14 февруари в Банкя се проведе регионална конференция за възможностите пред неправителствените организации и представителството на гражданското общество, които се откриват пред България и Румъния след влизането им в ЕС благодарение на Структурните фондове.
Портал ЕВРОПА ви представя две презентации, които получи от румънска страна - първата е на Кристина Йова, генерален директор в Управляващия орган по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" в румънското Министерство на труда, социалната солидарност и семейството. Втората презентация от семинара в Банско представлява детайлно запознаване с Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".
Изброени са партньорите на централно и местно ниво, управляващите органи, както и регламентите, свързани с правната рамка на Европейския социален фонд. Дейностите и сферите, свързани с целите, също са подробно изброени. Важна информация се съдържа и за потенциалните бенефициенти по подобни проекти.
От презентацията става ясно, че общите средства по тази ОП за Румъния (2007-2013 г.) възлизат на 1 213 869 575 евро, като от Структурните фондове сумата е 1 031 789 138 евро (това са 85%), а националното кофинансиране възлиза на 15% и е в размер на 182 080 437 евро. На последния слайд можете да откриете най-важните интернет-връзки за фондовете - както за Румъния, така и за България.
Както Портал ЕВРОПА първи писа, правителството на съседна Румъния одобри оперативните програми още на 30 януари и скоро след това ги изпрати за одобрение в Брюксел. Всяко румънско министерство, отговарящо за оперативна програма, вече има готов набор - "портфолио" с проекти, с готовност за незабавно стартиране. Министърът на обществените финанси Себастиян Владеску казва, че Букурещ и Брюксел се били договорили, някои от проектите по Структурните фондове да бъдат започнати дори преди ЕК да е одобрила докрай НСРР и ОП на Румъния. Идеята на Владеску е, европарите да потекат възможно най-бързо към новоприета Румъния.
Къде сме ние? "На 1 март МС ще одобри оперативните програми, а окончателните коментари на Европейската комисия по тях ще са факт в края на март" - съобщи на брифинг вчера Биляна Раева, директор на дирекция "Управление на проекти и програми" в МДААР. По-късно в сряда МРРБ оповести, че ще изпрати допълнителна информация за ОП "Регионално развитие" до 6 март в Брюксел. Според ресорния зам.-министър Михайлова, оперативната програма ще бъде приета до края на август.
Според вестник "168 часа" Националната стратегическа референтна рамка на България е била внесена за окончателно одобрение в Европейската комисия на 12 януари. Изданието цитира зам.-министъра на финансите Любомир Дацов, според когото одобрението на ЕК се очаква през април. Очакванията на кабинета са, че Европейската комисия ще одобри оперативните програми до края на септември, писа още "168 часа".