Europe.bg
  Начало - Новини - Интервюта
  НАВИГАЦИЯ
Портал ЕВРОПА на живо
Новини
Конкурси
Квартал ЕВРОПА
Европейски съюз
България - ЕС
Преговори за присъединяване
Програми и проекти
Въпроси и отговори
Библиотека
Интернет магазин
Портал "ЕВРОПА" - За нас; Етичен кодекс
Анкети
Твоят глас в ЕС
Пътна безопасност
Актуално
Анализи
Интервюта
История на ЕС
ЕС институции
Държави-членки на ЕС
Присъединяващи се страни
Асоциирани държави
Дейности
Договори на ЕС
Евро
Хронология
Ключови документи
Институции на ЕС
Финансови институции
Консултативни органи
Междуинституционални служби
Децентрализирани органи на ЕС (агенции)
Председателства на ЕС
Редовни доклади
Представяне
Договори за присъединяване
Основаващи договори
История на отношенията
Дейности
Партньорства за присъединяване
Преговорни глави
Национални позиции
Общи позиции на страните-членки
Изпълнение
Договор за присъединяване
Глава 1 Свободно движение на стоки
Глава 2 Свободно движение на хора
Глава 3 Свободно предоставяне на услуги
Глава 4 Свободно движение на капитали
Глава 5 Дружествено право
Глава 6 Политика на конкуренцията
Глава 7 Земеделие
Глава 8 Рибно стопанство
Глава 9 Транспортна политика
Глава 10 Данъчна политика
Глава 11 Икономически и валутен съюз
Глава 12 Статистика
Глава 13 Социална политика и заетост
Глава 14 Енергетика
Глава 15 Индустриална политика
Глава 16 Малки и средни предприятия
Глава 17 Наука и изследвания
Глава 18 Образование и обучение
Глава 19 Телекомуникации и информационни технологии
Глава 20 Култура и аудиовизуална политика
Глава 21 Регионална политика и координация на структурните инструменти
Глава 22 Околна среда
Глава 23 Защита на потребителите и тяхното здраве
Глава 24 Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи
Глава 25 Митнически съюз
Глава 26 Външни отношения
Глава 27 Обща външна политика и политика на сигурност
Глава 28 Финансов контрол
Глава 29 Финансови и бюджетни въпроси
Глава 30 Институции
Глава 31 Други
Мониторингови доклади
Редовни доклади
Предприсъединителни финансови инструменти
Програми на общността
ПРОГРАМА ИСПА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПРОГРАМА САПАРД НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПРОГРАМА ФАР НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Мерки по Програма "САПАРД"
Фондовете за България
Стратегии
Законодателство
Планове и програми
Публикации
Европа от А до Я
Основни документи
Национални стратегии
Областни стратегии
Общински стратегии
Български нормативни документи
Международни актове
Вторично законодателство на ЕС
Доклади
Редовни Доклади на ЕК
Доклади за напредък
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Интервюта

  • A+
  • A-
07-08-2009

Исландците ще отхвърлят членството в ЕС, смята исландският анализатор Биргир Петерсон

„Исландия извлича повече дивиденти, когато има собствено място на масата за преговори, отколкото ако е представлявана от ЕС”, каза пред Портал ЕВРОПА съдружникът в юридическата компания „GHP Legal” в Рейкявик Биргир Т. Петерсон.

Известният исландски коментатор и адвокат Биргир Т. Петерсон е съдружник в „GHP Legal” в Рейкявик. Той е бивш изпълнителен директор на „Heimssyn” – исландско движение, известно с критичното си отношение към ЕС. Петерсон също така е съосновател и бивш изпълнителен директор на Центъра за социални и икономически проучвания (RSE) – независима анализаторска организация в Исландия. Преподавател е във Факултета по бизнес-администрация и Юридическия факултет на университета в Рейкявик.

Каква е прогнозата Ви за резултатите от един бъдещ референдум за присъединяването на Исландия към ЕС?

Преди няколко дни беше публикувано най-новото проучване на “Галъп” – то е направено през юли по поръчка на онлайн-списанието www.andriki.is. Резултатите показват голяма промяна в настроенията (спрямо сондажите от преди близо 2 седмици, които сочеха еднакви дялове „за” и „против” – 39%, бел.ред.). Запитани дали са „за” или „против” членството на Исландия в ЕС, 17,1% са отговорили, че го подкрепят изцяло, 17,6% са по-скоро “за”, 19,3% твърдят, че са по-скоро „против”; цели 29,2% се обявяват твърдо „против”, а 16,9 на сто от анкетираните се колебаят и не са решили още. Ако вземем тези, които имат някаква позиция по въпроса, ще видим, че общо 34,7% са казали “да”, а 58,3% - “не”.

Макар предварителните сондажи да показаха, че исландците имат интерес да бъде договорено изгодно присъединително споразумение, те са крайно скептични по отношение на членството в Европейския съюз. Като се има предвид как се развиха отношенията между ЕС и някои ключови държави – членки (особено Холандия и Великобритания) през последните няколко седмици и месеци, аз предвиждам, че негативните настроения ще продължат да набират сила и исландците вероятно ще кажат “не” в един бъдещ референдум.

Какво е вашето лично мнение за перспективата Исландия да се присъедини към ЕС – подкрепяте или се противопоставяте на това и защо?

Аз съм против тази перспектива. Една такава криза в Исландия, предшествана от валутна криза и разраснала се в икономическа, изисква сериозно съсредоточаване върху проблемите на местната икономика, преструктуриране на финансовата система и много усилия за справяне с вътрешния дълг и фирмената задлъжнялост.

В такъв момент започването на преговори за присъединяване към ЕС е абсолютно погрешно. Исландия е член на Единния европейски пазар съгласно споразумението за Европейското икономическо пространство (EИП), поради което аз не виждам как опитите за постигане на пълноправно членство в ЕС ще донесат някакви допълнителни ползи и ще допринесат за постигането на най-важните цели пред страната. На този етап това си е чиста загуба на ресурси за нашата малка нация. Загуба на време, на пари и енергия, особено като се имат предвид негативните настроения. Може да е полезно за Исландия в близко бъдеще да приеме друга валута. За повечето поддръжници на присъединяването това е основен аргумент да посочват влизането в Еврозоната като жизнено важно за Исландия. Обаче, имайки предвид настоящата икономическа ситуация в страната, не смятам, че Исландия ще успее да покрие Маастрихтските критерии за влизане в Еврозоната – поне в близките няколко години.

Както много европейци вероятно са узнали, през последните месеци Исландия се опитва да се договори с Холандия и Великобритания, където ЕС изигра важна роля, как да се процедира с колапса на така наречените „Icesave”-спестовни влогове, открити на територията на двете страни от местните клонове на една исландска банка. Тук става въпрос и за сбърканата европейска Директива относно схемите за гарантиране на депозити – според мен тук исландските данъкоплатци са принудени от такива големи европейски играчи да поемат на плещите си несъвършенствата в регулацията и надзора над европейската банкова система.

Задълженията ще са много по-големи от тези, които исландската икономика може да понесе. Случилото се не е много обнадеждаващо и само затвърждава мнението ми, че Исландия не трябва да се присъединява към ЕС в близко бъдеще.

Истина ли е, че много хора в Исландия са против членство в ЕС заради Дания и защо?

Не, изобщо. Исландия е била датска колония в продължение на стотици години и е получила пълна независимост през 1944 г. Така че ние сме млада република и за много хора суверенитетът на страната е скъп. Това има общо не с Дания, а по-скоро с идеята за суверинитет и пълна независимост. Взаимоотношенията с Дания са много добри. Дебатите по присъединяването на скандинавските държави – членки бяха следени обстойно в Исландия и много хора осъзнаха, че скандинавските столици са загубили суверенитет в полза Брюксел, а това буди тревога.

Случайност ли беше решението на Исландия да подаде официално молбата си за членство в ЕС точно по времето на Шведското председателство, а не преди това: защо избрахте точно това време – това знак за скандинавска солидарност ли е?

Не смятам, че това е случайност. Много исландци усетиха, че това може да е предимство. Но шведският премиер даде да се разбере, че Исландия няма да бъде фаворизирана заради специалните взаимоотношения между Северните държави. Не виждам как в действителност това може реално да повлияе на такъв съществен въпрос като исландското членство в съюз, съставен от 27 страни.

В новите държави - членки на ЕС и в частност в България обикновените хора знаят, че рибните запаси и риболовните квоти са пречка пред исландското присъединяване. Все пак в нашия край на света не разбираме изцяло какви са залозите. Може ли да ни разясните по-обстойно проблема? Защо е толкова важно?

Риболовната индустрия заема 40% от общия износ на Исландия и затова е толкова важна за исландската икономика. Страната ни разполага с 200 мили ексклузивна икономическа зона (EEZ) във водите около острова. Признаването на тези 200 мили ексклузивна за Исландия икономическа територия беше трудно извоювано и е много важно за икономиката на страната. Исландците смятат правото си да стопанисват и управляват изцяло морските ресурси в разстояние на 200 мили за твърде важно. Лисабонският договор дава на ЕС изключителна компетентност като законодател в сферата на управлението на морските ресурси, а това е неприемливо за Исландия. Риболовната индустрия в ЕС е бъркотия, а Общата риболовна политика (или по-скоро риболовните „политиканствания” из Европа) е абсолютен провал с изчерпани рибни запаси. Исландия е изградила система за управление на рибарството, основана на правото на собственост, която драматично промени икономическата ефективност на индустрията и допринесе за устойчивото управление на морските ресурси около острова. Исландия не може да рискува този успешен модел и затова най-вероятно никога няма да стана член на ЕС, освен ако получи право да не участва в Общата риболовна политика, а това може да се окаже много трудна задача. Въпросът за разпределянето и улова на рибните пасажи – онези, които мигрират от и в исландски води – също е важен залог. По този въпрос Исландия преговаря със съседните по брегове страни и с държавите от ЕС. Исландия извлича повече дивиденти, когато има собствено място на масата за преговори, отколкото ако е представлявана от ЕС. Ако страната е част от Съюза, ще трябва да приема общата политика, вместо да гони своя собствен интерес.

Смятате ли, че т.нар. „провалено присъединяване” на България и Румъния ще повлияе негативно на исландската кандидатура за членство в ЕС и може ли това да забави процеса по присъединяване на Исландия?

Ако приемем, че има негативни настроения спрямо по-нататъшно разширяване заради предишните вълни, евентуално смятани за провал – тема, по която лично аз не съм експерт – то това със сигурност може да се отрази на процеса по присъединяване на Исландия. Фактът, че Исландия има достъп до Единния европейски пазар от 1994 г. чрез Споразумението за ЕИП и е приела голяма част от законовите регулации на пазара, ще направи присъединяването много по-лесно. Страната е в Шенген и участва в различни програми на ЕС. Това може по някакъв начин да постави Исландия в по-изгодна позиция.

Интервю на Диян Атанасов от Портал ЕВРОПА.

Още по темата:

31-07-2009 - Хърватия и Исландия могат да се присъединят едновременно към ЕС през 2011 или 2012 година, коментира евродепутатът Кристиан Вигенин
23-07-2009 - Исландия подаде молба за членство в ЕС
20-07-2009 - Може ли Исландия да обезсърчи Западните Балкани по пътя им към ЕС: анализ на Агенция „Ройтерс”
23-04-2009 - Въпросите за европерспективите пред Исландия остават нерешени преди изборите
16-07-2007 - В ИСЛАНДИЯ СЕ ЖИВЕЕ НАЙ-ЩАСТЛИВО. БЪЛГАРИЯ - НА ДЪНОТО

 



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.



Tyxo.bg counter