АВСТРИЯ МОЖЕ ДА РАТИФИЦИРА ДОГОВОРА НИ КАКТО ПРЕДИ, ТАКА И СЛЕД МОНИТОРИНГОВИЯ ДОКЛАД
Ето какво коментира на 23 февруари заместник-директорът на Информационния отдел на Федералното министерство на външните работи на Австрия Георг Шнецер:
Свързва ли Австрия ратификацията на Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС с майския доклад на ЕС за готовността ни за членство?
Мониторингът и ратификацията са два отделни процеса, въпреки че има солидни и разумни аргументи едното да се свързва с другото. Австрия смята, че усилията на българското правителство за подготовка за членство в ЕС и извършване на необходимите реформи не трябва пряко да се свързват с процеса на ратификация на Договора за присъединяване. Ако София ефективно използва оставащите месеци, за да осъществи изоставащите реформи, няма да има нужда от отлагане на членството. България трябва да положи усилия.
Провеждала ли е някоя от 10-е нови страни – членки на ЕС лобистки кампании в австрийски институции, с цел улесняване на приемането си в ЕС?
Спомням си, че е имало подобни опити, но дейностите, които страните са предприемали, са били с по-различен характер. 10-е страни от последното разширяване на ЕС полагаха усилия най-вече в подобряване на своя имидж. Не си спомням обаче да са правили PR-акции в такава непосредствена близост до тяхното присъединяване към ЕС.
Кога австрийският парламент ще гласува ратификацията на Договора?
В първата половина на 2006-а година.
Преди или след като Европейската комисия обнародва своя доклад за напредъка на България?
Не мога сега да уточня датата.
Кога ще можете да уточните датата?
Не мога сега да уточня кога ще мога да уточня датата...
В предишно интервю, от Георг Шнецер научихме, че в началото на февруари в Австрия е приключила “първата фаза” от ратификационния процес на Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС. Това е започнало през ноември миналата година. Втората фаза, т.е. същинската ратификация на Договора “като такъв”, сега е “в ръцете на австрийските депутати”.
Тогава Шнецер поясни, че “Парламентът ще пристъпи към втората фаза на ратификационния процес своевременно”, каза Георг Шнецер и допълни, че “ние би трябвало да сме в състояние да приключим процедурата до края на първото полугодие на 2006 г.”
Георг Шнецер каза още пред Портал ЕВРОПА: “Всички страни – членки на ЕС са съвсем наясно, че ратификацията на Договора за присъединяване до 31.12.2006 г. е необходимо условие за влизането му в сила – независимо от датата, на която двете страни фактически ще се присъединят към Съюза. Така че графикът на тези страни – членки, които все още не са ратифицирали Договора, ясно показва, че ратификационният процес ще завърши навреме.”
Австрия в момента председателства Европейския съюз.