Europe.bg
  Начало - Библиотека - Фондовете за България
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Библиотека / Фондовете за България

RSS
  • A+
  • A-
22-05-2007

КЛЮЧОВИ ДОКУМЕНТИ ЗА УСВОЯВАНЕТО НА СРЕДСТВА ПО СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ ВЛИЗАТ В МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ

Редът и условията, които ще регламентират безвъзмездната помощ от Структурните и Кохезионен фонд ще бъдат разгледани на утрешното заседание на Министерския съвет. Заедно с тях се очаква да бъде разгледано и постановлението за създаването на звена за управление на проекти с програмен мениджър и допълнителното им възнаграждение. Това заяви днес, 22 май, министърът на финансите Пламен Орешарски по време на Национална конференция, на която бяха представени ключовите програми, които малкият и среден бизнес може да усвоява от европейските Структурни и Кохезионен фонд.

Националната конференция за представяне на условията за финансиране от Структурните и Кохезионен фонд бе организирана от Българската стопанска камара като част от кампанията на Министерството на финансите „Бъдете активни!" - за повишаване на информираността относно възможностите за усвояване на европейските фондове.

До края на юли 2007 г. окончателно ще бъде одобрена Националната стратегическа референтна рамка, а отделните оперативни програми - през есента (септември - октомври), съобщи още министър Орешарски. Според него има обща воля да се направи прагматичен анализ на грешките, които са допуснали 10-те страни, присъединили се към ЕС през 2004 г., така че страната ни да не повтори техните пропуски. Министър Орешарски подчерта, че основният проблем, с който тези страни са се сблъскали, е била утежнената бюрократична процедура. „Ресурсите от ЕС са огромни на фона на нашата готовност и, в тази връзка, ще се постараем максимално да опростим механизмите за участие на бизнеса с проектни предложения, тъй като при прекалено завишени критерии има опасност да не постигнем добро ниво на усвояване", разясни министър Орешарски. Той обърна специално внимание върху факта, че проектите се изпълняват за не повече от две години, като за България е предвидено изключение този срок да бъде удължен до три години за проектите, стартирали през периода 2007-2009 г. Финансовият министър информира, че по време на първия преглед на изпълнение на оперативните програми (през 2009 г.) ще има възможност за преразглеждане на заложените в момента квоти по отделните приоритети.

В срещата с бизнеса участваха също Атанас Кирчев и Пламен Гиргинов, представители на Министерството на икономиката и енергетиката и Министерството на труда и социалната политика. Те представиха възможностите на оперативни програми „Конкурентоспособност" и „Човешки ресурси" - двете програми, по които бизнесът ще има възможност да участва като директен бенефициент. Бяха посочени основните приоритети и мерки по двете оперативни програми, като акцент беше поставен върху търсенето на връзка между бизнес и наука, с цел технологично обновление на българската индустрия и повишаване на нейната конкурентоспособност. В отговор на въпрос относно това има ли приоритетни за финансиране отрасли, Атанас Кирчев заяви, че в последната версия на ОП „Конкурентоспособност" се предвижда да бъдат дефинирани такива. Друг важен приоритет е подобряването на качеството на човешките ресурси чрез по-добро образование с цел повишаване на заетостта и предприемаческата активност.

Според председателя на БСК Божидар Данев бизнесът вече е натрупал достатъчно опит при подготовката на проекти по предприсъединителните фондове на ЕС, което е предпоставка за добро ниво на активност и в усвояването на присъединителните фондове. Важна в този процес е и ролята на бизнес организациите, които имат ангажимент да работят за по-добрата информираност на българския бизнес за възможностите за участие с проекти с европейско финансиране.

Презентациите на лекторите са публикувани на адрес и на Портал ЕВРОПА - ТУК:
 

(Българска стопанска камара)

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини от ЕП
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.