МАЛКИ И СРЕДНИ ПРЕДПРИЯТИЯ СЕ ПОДГОТВЯТ ЗА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОПЕРАТИВНИ ПРОГРАМИ
Асоциация Българска бизнес мрежа /ББМ/ започна серия работни срещи под заглавие „Моят бизнес в Европа".
Целта е членовете на сдружението- мениджъри на малки и средни предприятия от цялата страна, да получат практически съвети и богата информация за европейските оперативни програми, за начините за кандидатстване, за процедурите, за възможностите за финансиране на техните проекти и идеи, съобщават от пресцентъра на ББМ.
„Тези срещи са от особено значение за нашите компании, заяви членът на Управителния съвет на ББМ Неделчо Неделчев. По думите му, българският малък и среден бизнес усилено и отговорно се подготвя за кандидатстване по линия на Европейските оперативни програми. „Въпреки, че сезонът не е активен, мениджърите на българските компании полагат усилия, мобилизират екипите си, търсят практическа информация за фондовете, сформират експертни групи, повишават своята компетентност и са мотивирани да се включат активно в кандидатстването с проекти за финансиране от ЕС. Възможностите, които ни се отварят, са уникални и ние трябва максимално да се възползваме от тях. Надяваме се и държавната администрация да полага същите усилия, за да не се окаже наесен, че бизнесът е по-подготвен от нея", коментира Неделчо Неделчев.
В продължение на 7 семинара членовете на ББМ ще се запознаят в детайли с всички оперативни програми. За целта ББМ привлече утвърдени консултанти и експерти с дългогодишен опит в тази област. На проведената първа среща бе разгледана програмата „Конкурентноспособност на икономиката", която разполага с обща сума от 1 646 000 000 eвро.
Присъстващите собственици на фирми се запознаха с процесите на съставяне и разпределение на бюджета на Европейския съюз, с фондовете, които финансират оперативните програми, с приоритетните политики на съюза. Мениджърите дискутираха шансовете на фирмите в 6-те планови района в България, възможностите за кандидатстване и финансиране на техни конкретни идеи в различни сфери на българската икономика, опциите за европейска подкрепа за клъстъри, иновационни технологии, връзката на науката с конкретни бизнес-проекти и др., както и на какъв вид подкрепа могат да разчитат от оперативна програма „Конкурентноспособност на икономиката".
Както е известно, в България ще се работи с европейско финансиране по два национални стратегически плана и седем оперативни програми с общ бюджет на стойност повече от 11 милиарда евро. Те обхващат широк кръг от възможности както в обществения сектор, така и бизнеса. В този смисъл малките и средни предприятия са едни от важните получатели на финансовата помощ.
Основната препоръка, отправена към участниците в срещата във връзка с тяхната подготовка за предстоящото кандидатстване беше фирмите да развият стратегиите и бизнес плановете си минимум със срок 2 години, защото процедурите за кандидатстване и последващо управление на проекти отнемат време и реалните резултати могат да се усетят по- късно. Освен това всеки управител или собственик на фирма трябва да се подготви за конкретния си проект с предпроектно проучване и експертизи, да се води адекватна вътрешно фирмена статистика, която да позволи на компаниите да представят себе си по адекватен и професионален начин.
Следващата среща ще е през септември и ще е посветена на възможностите, които предоставя оперативната програма „Човешки ресурси" пред бизнеса у нас.