Любов Панайотова
За Европейския съюз
1. Според Вас в каква степен днес са постигнати целите на основателите на Европейския съюз от 1957 година?
Петдесет години след подписването на договорите от Рим виждаме, че интуицията на бащите основатели се е превърнала в реалност днес. Скицираната конструкция в основополагащия договор, доразвита, засилена и обогатена от следващите текстове днес е в подем, независимо дали това се отнася до митническият съюз, земеделската или търговската политика, конкуренцията или транспорта. Фундаменталните принципи на свободното движение на стоки, хора и услуги, мир и просперитет на европейските граждани остават независимо от полемиката, която тяхното приложение понякога предизвиква тук или там в разширена Европа.
2. Накъде според Вас трябва да върви ЕС след своя петдесети рожден ден - към повече солидарност или към повече предприемачество? Моля представете Вашето виждане.
Към модел, който да сближи икономическия успех със социалната солидарност и ЕС да не бъде едно "политическо джудже" а достоен участник в процесите на глобализация.
3. Според Вас България има ли необходимия капацитет за ефективно участие във формулирането на политиките на Европейския съюз?
Да, има капацитета, но трябва да има и амбицията, и политическата воля да го прави, защото алтернативата е фиктивно и дирижирано" членство".
4. Според Вас трябва ли Европейският съюз да продължи да се разширява?
Да, без страните от Западните Балкани конструкцията на ЕС не е завършена.
5. Според Вас трябва ли Турция да стане член на ЕС?
Моето лично мнение е да, когато е готова. Турция вижда своите предимства в добрите икономически постижения, има напълно основателно самочувствието на дългогодишен член на НАТО, започването на преговорите с ЕС е вълнуващ и увличащ пример за редица ислямски страни , а освен това Турция вече е и място, където все повече европейци отсядат за постоянно след пенсионирането си. От друга страна, проблемът не е в икономическите показатели. Турция се гордее със светския си модел на управление, но той как функционира и на какво се крепи; този модел демократичен ли е, дали е в състояние да гарантира спазването на човешките права и функционирането на демократични институции.
Като преговаряща страна, Турция не предлага свое решение за отношенията с Кипър, тя се позовава на договора за присъединяване на Кипър към ЕС и разчита на арбитража на ООН. Ясно е, че ние в ЕС не приемаме това за отговор и е ясно и защо. Ако Турция не може да предложи решение в духа на Европа, то тогава е малко прибързано да твърди, че би могла да играе важна превантивна роля по отношение на сигурността в региона.
Същевременно, ако Турция счита, че с неприемането й за пълноправен член на ЕС, Европа би останала една затворена общност, тя трябва да признае същото и за себе си и следователно- няма място за взаимни упреци. Затова преди гражданите на ЕС да кажат искат ли Турция в ЕС, Турция трябва да отговори иска ли наистина да бъде равностоен член на ЕС и има ли компромис, който не би направила в името на това .
6. Според Вас трябва ли страните от Западните Балкани да се присъединят към ЕС?
Да и това е приоритет в целите, които си поставя СДС в ЕС.
7. Одобрявате ли тактиката на Европейския съюз в диалога му с Русия?
Не, защото няма тактика.
8. Европейският съюз или Съединените щати отговарят в по-голяма степен на личните Ви разбирания за свобода и демокрация?
Категорично- Европейският Съюз.
За Европейския парламент
1. Каква следва да бъде ролята на българските членове на Европейския парламент?
Активни участници във формирането на политиките на съюза, съгласуване на законодателство и упражняване на контрол. Естествена връзка, мост и говорители между София и Страсбург/ Брюксел
2. Защо е важно България да има представители в Европейския парламент?
Изключително важно е. Все повече политики и законодателни инициативи се формират, редактират и приемат на ниво ЕС. Българският избирател трябва да има връзка с процесите там защото те придобиват конкретни измерения в нашето ежедневие.
3. Как виждате бъдещата роля на европейските партии в политическия живот на ЕС и ще повлияе ли тя на вътрешнополитическия живот у нас?
Въпреки определени нюанси, ценностите и принципите в действията на големите политически семейства остават трайни и стабилни в позиция на лоялно съревнование на идейни проекти за развитие. Силно се надявам това да се отрази позитивно във вътрешнополитически план, най-малкото властта да не се възприема като самоцел, в името на която са възможни всякакви компромиси, популистки обещания и лъжи.
4. Кои от Ваша гледна точка са най-важните задачи пред Европейския парламент до края на настоящия му мандат?
Обединение на усилията за реформиране на институциите на съюза.
5. Каква според Вас трябва да е ролята на Европейския парламент в институционалната реформа на Европейския съюз?
С увеличени правомощия по отношение на законодателството на ниво ЕС и в процесите на глобализацията.
6. Как възприемате предложението за излъчване на депутатите в ЕП от националните парламенти, а не чрез пряк избор?
Негативно. Това е единствената институция с пряк избор на представителите от страна на гражданите. Във всички други европейски институции те са „назначават". Не трябва да допуснем и тук да има опосредствeн избор.
7. Подкрепяте ли призивите за установяване на офисите на Европейския парламент само в Брюксел?
Не.
За България
1. Законът ни за избор на евродепутати според Вас е: хубав, приемлив, лош...?
Законът никога не е хубав или лош, той е работещ или не. Предстои да видим как ще гарантира правата ни.
2. Каква оценка по шестобалната система бихте написали за евроинтеграционните постижения на последните правителства: Костов, Сакскобургготски, Станишев?
Едва ли ще съм пристрастна, ако отлича преди всичко правителството на ОДС с премиера Иван Костов.
3. Как ще постигате баланса между българския национален интерес, позицията на партийната група в ЕП, към която принадлежите, и личната си позиция?
Предполага се, че кандидатът е постигнал вече баланс, като се е кандидатирал от определената политическа формация, когато познава и е в хармония с обществения интерес.
4. Как оценявате поведението на българските евронаблюдатели и депутати до сега?
5. Коя според Вас е личността с най-големи заслуги за европейската интеграция на България?
Всеки един от българските граждани, със своите лични усилия и саможертва е в основата на това дело. Що се отнася, до професионалния екип- списъкът също ще е дълъг, но няма да е трудно да бъде изготвен. Веднага се сещам за двамата главни преговарящи от СДС.
6. Трябва ли България да направи референдуми за следващите разширявания на ЕС?
Не е ясно какво ще е желанието на обществото ни, когато дойде ред за следващите страни, но тогава ще е добре да си спомним, че ние не проведохме референдум за нас самите си. Дали с референдум можем да решаваме за други? Въпросът е по- скоро морален.
7. Трябва ли България да направи референдум за членството на Турция в ЕС?
Нека първо проведем дебат за собствените си желания и възможности за развитието на страната в ЕС и каква Европа искаме.
За Вас
1. В коя политическа група в ЕП виждате своето място?
В политическото семейство на Европейската народна партия.
2. В коя комисия на ЕП бихте искали да членувате?
Комисия за промишленост, изследване , енергетика или Комисия за регионално развитие,
3. Кои чужди езици владеете?
Френски и английски език.
4. Какви сертификати за владеене на чужди езици притежавате?
Сертификати за владеене на английски език от „British Council", Икоинтелект, Център за външноикономическа подготовка на кадри" и свидетелство за завършено основно образование във френски лицей-в Алжир
5. Имате ли финансови задължения?
Да, лизинг за лек автомобил, който редовно погасявам.
6. Имате ли участие в стопански и нестопански организации и кои са те?
Нямам участие в търговски дружества. Заемам длъжност в ръководен орган на „Глобекс Истейст" АД и съм учредител в Асоциацията на българските градове и региони- АБГР.
7. Подавали ли сте декларации по Закона за лицата, заемащи висши държавни длъжности? Готов/а/ ли сте да ни ги предоставите за публикуване?
Да -като Заместник Министър на икономиката съм подавала декларации за 2000 и 2001 год. Нямам копия, за да мога да ги предоставя, но съм съгласна да ги публикувате, ако може да получите достъп до тази публична информация .
8. Гласувахте ли на първия тур на последните президентски избори?
Да. Положих огромни усилия за да упражня правото си на глас, понеже се намирах в гр. Истанбул и съществуващата организация за изборите в Турция определено не спомагаше случайни български граждани да могат да гласуват.
9. В колко партии сте членували?
В една -СДС
10. Били ли сте член на партия или младежка организация преди 1989 г.?
Да, в казионната организация ДКМС.
11. Свързан ли сте със структурите на бившата Държавна сигурност?
Не.