Europe.bg
  Начало - Твоят глас в ЕС - За изборите
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Твоят глас в ЕС / За изборите

  • A+
  • A-
22-04-2007

ВСЕ ПО-МАЛКО БЪЛГАРИ ИСКАТ ДА ГЛАСУВАТ НА 20-И


"Алфа рисърч" - От март до април делът на твърдо решилите да гласуват спада от 31.8 процента на 27.2 процента. Освен традиционните негласуващи, демотивацията засяга най-силно симпатизантите на БСП.

От 20 на 17 на сто спада подкрепата за социалистическата партия. В резултат на тази тенденция, макар и слабият ръст на ГЕРБ от 1 на сто, води до все по-голямо сближаване в позициите на двете партии. За БСП възнамеряват да гласуват 17 процента от всички избиратели, което й дава шанс за шест мандата.

Това сочи изследване на "Алфа рисърч".

За ГЕРБ - 13.9 процента, което му отрежда второто място с 5 мандата.

Партията на столичния кмет се очертава обаче като формацията с най-голяма възможна амплитуда в изборния резултат. Слабата мотивираност на нейните симпатизанти за участие в изборите е рисковият фактор пред нея, а силното им влияние от конкретните личности и лидера - благоприятният шанс за подкрепа в последните дни от кампанията.

ДПС запазва високата си мобилизация и с 6.7 на сто начална поддръжка има сигурни три мандата.

Симпатизантите на „Атака", подобно на тези на БСП, не проявяват особен интерес към европейските избори. Въпреки това партията запазва ядрото си (5.6 процента) и за момента може да разчита на два мандата.

Противно на предварителните очаквания, НДСВ единствена от десните и дясно-центристки партии има сигурни шансове за присъствие в Европарламента. С 4.4 процента подкрепа от всички избиратели (8.9 на сто от гласуващите), резултатът за жълтите се  колебае между един и два мандата.

В крайна сметка, позициите на  НДСВ до голяма степен ще зависят от способността на СДС да прескочи условната бариера от 5.56 на сто от гласуващите и от позициите на ГЕРБ.

СДС запазва 3.1 процента подкрепа от общия брой избиратели, но мобилизацията на електората му е спаднала почти двойно за последния месец.

За ДСБ биха гласували 1.5 процента от общия брой избиратели. Те са едни от най-силно мобилизираните да гласуват, но при очертаващата се към днешна дата ситуация дори и твърдата подкрепа не е достатъчна да

осигури мандат за ДСБ. Шансовете за партията са само в рязка

мобилизация на нови привърженици.

С изключение на Петър Стоянов, Димитър Стоянов и Филиз Хюсменова, всички останали водачи на листи са слабо разпознаваеми. Едва 15 на сто обаче твърдят, че личностите на конкретните кандидати са толкова важни за тях, че биха променили вота им.

Според 32 процента личностите са важни, но те не биха повлияли на това за коя листа да гласуват.

Данните са от национално представително проучване на Социологическа агенция „Алфа рисърч", проведено в периода 10-17 април чрез пряко стандартизирано интервю по домовете на 1016 пълнолетни граждани. Максимално допустимото стохастично отклонение е +/- 2.9 процента.

(news.bg)



 
Заедно
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.