Горица Николаева Кръстанова
За Европейския съюз
1. Според Вас в каква степен днес са постигнати целите на основателите на Европейския съюз от 1957 година?
Този договор е свързан с атомната безопастност на Европа, но според мен лично като човек със зелени възгледи атомната енергия не може да бъде безопасна в истинският смисъл на думата. За това мисля, че един от най - важните приоритети на европейската общтност трябва да бъде стремежа да се заменя тази енергия с алтернативна, т.е. да се търсят възможности за използване на възобновими източници на енергия. Колкото и да е бавен, труден и скъп това е пътят към по - добро, по-екологично и по- сигурно бъдеще както за Европа, така и за България.
2. Накъде според Вас трябва да върви ЕС след своя петдесети рожден ден - към повече солидарност или към повече предприемачество? Моля представете Вашето виждане.
В един разрастващ се съюз, какъвто е Европейският ,в който членуват все повече различни страни, с различни култури, икономики и народопсихология, мисля че без повече солидарност съществуването му е обречено. Предприемачеството си е предприемачество, то ще се увеличава с увеличаването на Европейският съюз, тове е неизбежно, но необходимостта от солидарност засяга всички сфери на нашия живот, като европейци и е необходима не само в политиката между страните членки, а и на локално и междучовешко ниво.
3. Според Вас България има ли необходимия капацитет за ефективно участие във формулирането на политиките на Европейския съюз?
И да го няма Ние вече сме пълноправни членове на Европейския съюз, което значи, че ние вече участваме във формирането на политиката на ЕС и трябва да го имаме. Фактите са си факти и освен да работим усилено, за да сме на ниво нищо друго не ни остава.
4. Според Вас трябва ли Европейският съюз да продължи да се разширява?
Да, но бавно и премерено.
5. Според Вас трябва ли Турция да стане член на ЕС?
Мнението ми не е категорично по този въпрос, но по- скоро смятам, че в Турция трябва да се поработи доста по отношение правата на човека, но от друга страна това, че са „различни" не значи че не са достойни да бъдат членове на ЕС. Но все пак мисля, че още не са готови да са членове на ЕС.
6. Според Вас трябва ли страните от Западните Балкани да се присъединят към ЕС?
Според мен, ако Европа е толкова хуманна, колкото се опитва да изглежда на тези страни трябва да се помага, докато „си стъпят на краката", защото ЕС би имал полза да се разрастне в тази насока. Мисля че един ден тези страни трябва да бъдат членове на европейският съюз.
7. Одобрявате ли тактиката на Европейския съюз в диалога му с Русия?
Кандидатът не е отговорил на този въпрос!
8. Европейският съюз или Съединените щати отговарят в по-голяма степен на личните Ви разбирания за свобода и демокрация?
Европейският съюз, разбира се!
За Европейския парламент
1. Каква следва да бъде ролята на българските членове на Европейския парламент?
Да защитават позициите на България, като страна член на ЕС, както и на нейните граждани. Да взима най - благоприятните решения за страната по време на гласуване и при участието му в различни комисии, както и да работи върху подобряване репутацията на страната Ни.
2. Защо е важно България да има представители в Европейския парламент?
Защото, като страна член на Европейския съюз тя задължително трябва да има такива, за да може да участва в процеса на развитие на ЕС, в създаването на неговите закони и развитието на икономиката му.
3. Как виждате бъдещата роля на европейските партии в политическия живот на ЕС и ще повлияе ли тя на вътрешнополитическия живот у нас?
Това че има различни европейски партии може само да подобри диалога в Европейския парламент. Тяхната роля е да поднасят различна проблематика от различни сфери на обчеството. Надявам се, че в европейския парламент Българските избиратели ще излъчат представители от повече политически сили, за дамогат те, съответно да се присъединят към повече политически групи в Европейския парламент. Според мен това би повлияло добре на вътрешнополитическия живот у нас.
4. Кои от Ваша гледна точка са най-важните задачи пред Европейския парламент до края на настоящия му мандат?
Лично за мен най важно е да се изгради ясна и единна стратегия за борба с промените в климата. Приоритет трябва да са и икономическата стабилност, човешките права, правата на животните и трафика с хора.
5. Каква според Вас трябва да е ролята на Европейския парламент в институционалната реформа на Европейския съюз?
ЕП трябва да съблюдава актуалността и коректността на договорите за присъединяване на страните кандидати за членство.
6. Как възприемате предложението за излъчване на депутатите в ЕП от националните парламенти, а не чрез пряк избор?
Не мисля че избраните по този начин евродепутати биха били подходящи, а и прекия избор е по - демократичен. А и при първият начин би се дал шанс само на партиите представени в парламента.
7. Подкрепяте ли призивите за установяване на офисите на Европейския парламент само в Брюксел?
Да, така ще се намалят разходите за пътуване, а и е по -екологично да не се лети със самолет толкова често.
За България
1. Законът ни за избор на евродепутати според Вас е: хубав, приемлив, лош...?
Приемлив.
2. Каква оценка по шестобалната система бихте написали за евроинтеграционните постижения на последните правителства: Костов, Сакскобургготски, Станишев?
4, 5, 3
3. Как ще постигате баланса между българския национален интерес, позицията на партийната група в ЕП, към която принадлежите, и личната си позиция?
Мисля, че няама да ми бъде трудно, тъй като съм си избрала отдавна да бъда „зелена", и се надявам да нямам много различно мнение от това на групата на Зелените, но бих направила всичко което е добро за българия, така че колкото и тривиално да звучи бих поставила нейния интерес на първо място.
4. Как оценявате поведението на българските евронаблюдатели и депутати до сега?
Повече лоши неща съм чула, отколкото добри.
5. Коя според Вас е личността с най-големи заслуги за европейската интеграция на България?
Симеон Сакскобурготски и Меглена Кунева
6. Трябва ли България да направи референдуми за следващите разширявания на ЕС?
Да!
7. Трябва ли България да направи референдум за членството на Турция в ЕС?
Не. Това е работа на ЕП и ЕК.
За Вас
1. В коя политическа група в ЕП виждате своето място?
В групата на Зелените.
2. В коя комисия на ЕП бихте искали да членувате?
Околна среда, здравеопазване и безопасност на храните
3. Кои чужди езици владеете?
Английски.
4. Какви сертификати за владеене на чужди езици притежавате?
Никакви.
5. Имате ли финансови задължения?
Не
6. Имате ли участие в стопански и нестопански организации и кои са те?
Да. В „Паркланд" ООД . Член съм на Зелената партия.
7. Подавали ли сте декларации по Закона за лицата, заемащи висши държавни длъжности? Готов/а/ ли сте да ни ги предоставите за публикуване?
Не.
8. Гласувахте ли на първия тур на последните президентски избори?
Да.
9. В колко партии сте членували?
Само в Зелената партия.
10. Били ли сте член на партия или младежка организация преди 1989 г.?
Не
11. Свързан ли сте със структурите на бившата Държавна сигурност?
Не.