ЕП ГЛАСУВА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ТЕРИТОРИАЛНИТЕ ЕДИНИЦИ – NUTS
До края на годината промените трябва да бъдат отразени и в Закона за регионалното развитие у нас.
Европейският парламент гласува на 4 септември доклада на евродепутата Джерардо Галеоте относно предложението за решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) 1059/2003 за установяване на обща класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS) поради присъединяването на България и Румъния към Европейския съюз.
Румяна Желева, председател на българската делегация в групата на ЕНП-ЕД каза: "Въпреки техническия характер на този доклад, той е много важен политически. Освен за статистически цели, тази нова териториална класификация ще служи и за разпределението на държавните помощи и структурните фондове в България и Румъния."
В резултат на това решение се установява териториално деление за статистически цели в страната, което преодолява дисбаланса между отделните планови региони. Според Желева която е и член на Комисията По Регионално развитие в ЕП, конкретно засегнати райони в България са Северозападния планов регион, към който сега се добавят Плевен и Ловеч както и Североизточен, който занапред ще включва освен Бургас, Сливен и Ямбол и Стара Загора.
Тя добави: "Крайно време е представителите на държавната власт по места в лицето на областните управители да започнат да работят в услуга на гражданите в новите териториални единици. Тяхна задача е да стимулират успешното усвояване на средствата от европейските фондове, които се реализират чрез т.н. оперативни програми."
Желева се съгласи с основната теза на докладчика, че е необходимо в дългосрочен план ЕС да създаде по-малки административни единици, които ще са по-близо до реалното териториално разпределение, например на ниво общини в България.
В друго прессъобщение на либералния евродепутат Биляна Раева (АЛДЕ-НДСВ) се отбелязва, че изменението на Регламента представлява техническа поправка.
Регионалните статистики се използват на Общността ниво като обективна статистическа база при определяне на регионите, които да получават държавна помощ или средства от Структурните фондове на ЕС. Сегашната NUTS класификация разделя всяка държава членка на няколко региона на ниво NUTS 1 (региони за планиране). Всеки от тези региони се подразделя на райони на ниво NUTS 2 (области), а тези райони допълнително се разделят до райони на ниво NUTS 3 (общини). Определени са и критерии, по които териториалните единици се разделят според класификацията NUTS. Целта е да се постигне общ подход при делението на районите в Европа за целите на статистиката.
В доклада, представен и гласуван от ЕП, се подчертава, че трябва да се обърне внимание и на по-малките административни единици. Това ще спомогне да се избегне "създаването" на не големи различия в броя на населението в рамките на едно и също ниво на NUTS. Това предложение съответства и на позицията на България.
Специално създадена работна група към МРРБ е изготвила три варианта за новото деление на страната на ниво NUTS 2 – районите за планиране. Промяната се налага, тъй като Северозападният и Югоизточният райони за планиране не отговарят на Регламент 1059/2003 на ЕС, който е задължителен за всички страни членки на съюза. Този регламент поставя изискване за минимален брой население от 800 000 души и максимален – 3 000 000. Министерски съвет ще избере един от предложените варианти на нова териториална класификация, който ще бъде представен и съгласуван с ЕВРОСТАТ. До края на годината промените трябва да бъдат отразени и в Закона за регионалното развитие - пише още в съобщението от кабинета на Биляна Раева.