КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНИ ОТНОШЕНИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ ГЛАСУВА ДОКЛАД ЗА ОТНОШЕНИЯТА НА ЕС СЪС СЪРБИЯ
Комисията по външни отношения на Европейския парламент гласува в сряда доклад за отношенията на ЕС със Сърбия. Докладът потвърждава европейската перспектива за Сърбия и настоява за разграничаването на бъдещото членство на Сърбия в ЕС и решението за статута на Косово.
Евродепутатът Евгени Кирилов внесе няколко поправки в текста на доклада, които имат отношение и към българското малцинство в Сърбия, съобщават от групата на ПЕС. Те приканват сръбските власти да осигурят по-балансирано, икономическо развитие във всички области на Сърбия, особено в икономически най-изостаналите югоизточни и източни части на страната, както и да използват пълноценно потенциала на националните малцинства в пограничните райони. Текстът на Кирилов за спазване правата на малцинствата и интегрирането им във всички държавни структури също бе единодушно приет.
В предварителното обсъждане Кирилов мотивира предложенията си с факта, че липсата на подобна политика в миналото е допринасяла за миграцията на представителите на малцинствата и обезлюдяването на тези райони.
Пълният текст на поправките е както следва:
Европейският парламент:
1. Приветства политическата воля и предприетите практически стъпки към подготовката и приемането до края на 2007 г. на ново законодателство за националните малцинства и се надява, че то ще осигури по-добра правна рамка за защитата на националните малцинства и интегрирането на всички национални малцинства, независимо от тяхното население (власи, хървати, словаци, българи, румънци и др.) във всички държавни структури.
2. ...Набляга на факта, че е в интерес на Сърбия да развива и поддържа добри отношения със своите регионални партньори, да стимулира ефективно трансгранично сътрудничество, използвайки пълноценно потенциала на националните малцинства в пограничните райони и да участва активно в двустранни, регионални и европейски инфраструктурни проекти.
3. ...Приканва сръбските власти да гарантират по-балансирано икономическо развитие във всички области на страната и особено в най-изостаналите икономически югоизточни и източни части на страната.
4. Приветства извинението на сръбския президент към хърватските граждани за военните престъпления, извършени от сърби по време на войната в Хърватска (1992-1995 г.) и счита този акт за израз на голяма политическа зрялост.