Europe.bg
  Начало - Твоят глас в ЕС - Новини от ЕП
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Твоят глас в ЕС / Новини от ЕП

  • A+
  • A-
26-11-2007

КОМЕНТАРИ ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ЕВРОВОТА В РУМЪНИЯ - ОБЗОР

Портал ЕВРОПА ви предлага реакции и мнения на представители на различните политически групи в Европейския парламент на резултатите от първите в Румъния избори за депутати в Европейския парламент.

Б. Голниш

Коментар специално за Портал ЕВРОПА на Брюно Голниш, независим член на ЕП, доскоро председател на Групата ИТС („Идентичност, традиции, суверенитет”).

Недоволен съм от резултатите на партия „Велика Румъния” от състоялите се в неделя избори за ЕП. Партията на Вадим Тудор постигна слаби резултати по вътрешнополитически причини. Имахме политическа група в ЕП – „Идентичност, традиции, суверенитет”, част от която бяха представителите на „Велика Румъния”. В последния преди евровота момент, те обаче решиха да си оттеглят депутатите от нашата група, с което групата се разпадна поради недостатъчен брой членове. Това беше една нелоялна, брутална проява, причините за която са смехотворни и неискрени. И тази проява беше наказана вчера от румънските избиратели – патриоти. Нас в ЕП ни предадоха нашите партньори, така че резултатът в Румъния е логичен. Избирателите в Румъния, патриотите, осъзнаха това предателство и го наказаха във вътрешнополитически план.

От тази загуба страдат всички патриоти в Европа, в ЕП, включително българските евродепутати, избрани с листата на „Атака”.

Що се отнася до българските евродепутати от „Атака”, които също бяха част от разпадналата се политическа група „Идентичност, традиции, суверенитет”, то искам да подчертая, че нашите отношения с тях са отлични, тъй като те имат друго поведение, различно от това на румънците. С българите нямаме проблем, те са лоялни. Дори в момента водим разговори и дискусии с други политически групи в ЕП за евентуално наше членство. Депутатите от партиите на г-н Сидеров и г-н Льо Пен сме готови да се слеем заедно с друга политическа група (Г-н Голниш е зам.-председател на френския Национален фронт на Жан-Мари льо Пен, бел.ред.). Ако ще предприемем подобен ход, ще го направим заедно – французи и българи. Ние имаме единни действия. Потвърждавам, че водим дискусии за евентуално сливане. Не мога все още да назова за коя политическа група в ЕП става въпрос. При всички случаи, ако това се получи, то това ще е група, която защитава националната идентичност, бори се срещу масовата емиграция в ЕС се противопоставя на денационализацията на икономиките в страните-членки.

БЪЛГАРСКИТЕ И ФРЕНСКИ КРАЙНИ НАЦИОНАЛИСТИ ЩЕ СЕ ПРИСЪЕДИНЯТ КЪМ НОВА ПОЛИТИЧЕСКА ГРУПА В ЕП?

Н. Младенов

Българският депутат в ЕП от Групата на ЕНП-ЕД Николай Младенов с коментар за Портал ЕВРОПА на резултатите от евроизборите в Румъния:

За парламентарна група на ЕНП-ЕД изборите в Румъния са много успешни. Резултатът засили позициите на партиите-членки на ЕНП и фактически увеличи мнозинството на ЕНП-ЕД в Европейския парламент. Показателна беше и негативната оценка, която румънските избиратели дадоха на настоящето правителство.

Резултатът за десницата е дори по-добър от предварителните ни очаквания. До днес имахме деветима румънски представители в десницата в ЕП. Очаква се след обявяване на окончателните резултати техният брой да нарасне до 14-17 души. Към нашата група ще се колегите от Демократическата партия, от Демократичния съюз на унгарците в Румъния – които са част от ЕНП.

Демократическата партия в Румъния показа, че може да реализира една силна кампания, която частично се основава на посланията на ЕНП за следващите избори през 2009 г. Десните в ЕП, сред които лично председателят на нашата група Джозеф Доул, се включиха в различни инициативи в подкрепа на предизборната кампания в Румъния. Но разбира се, както е редно, основната битка в кампанията бе изнесена от националните партии. Ние българските евродепутати от ЕНП-ЕД много сме дискутирали с румънски колеги поуките от изборите за евродепутати в България. Председателя на румънската делегация бе в София при представянето на листата на ГЕРБ за евроизборите и следяха българската кампания отблизо. По-късно част от тях се включиха и с подкрепа за местните избори съвсем наскоро.

Втората добра новина от изборите в Румъния, след тази за сериозния резултат на партиите-членки на ЕНП, е изключително слабото представяне на крайните националисти от „Велика Румъния”. Те ще останат без представители в Европейския парламент. Обяснявам си го частично с разпада на групата на националистите в ЕП, предизвикан от скандала между румънските депутати и италианските им колеги - националисти. По-сериозната причина вероятно е опитът на партията да използва инцидентите в Италия с румънски граждани, за да раздуха националистически страсти в Румъния. Този опит бе неуспешен и показа, че подобни партии не са способни да бъдат ефективни представители на интересите дори на собствените си избиратели. Те вдигат много шум но постепенно навсякъде избирателите виждат, че подобни партии не са сериозни.

Ниската избирателна активност може би отчасти се дължи на провеждането на изборите в Румъния година – година и половина преди редовните избори за Европейски парламент. Втората причина за ниската активност е в това, че все още няма достатъчно разбиране за дейността на ЕП – както е във всички нови страни-членки.


В съвместно комюнике на председателя на Групата на ЕНП-ЕД в ЕП Джозеф Доул и на председателя на ЕНП Вилфрид Мартенс се изразява удовлетворение от резултатите от евроизборите в Румъния. "Тези избори са връх в отношенията между Букурещ и Брюксел. Румъния има да играе значителна роля в развитието на ЕС. Ние в Групата на ЕНП-ЕД, се вълнуваме от това, че ще работим с евродепутати от най-висш калибър, които сега могат да издигнат гласа на Румъния до центъра на европейското правене на политика", се казва в официалното комюнике.

Атанас Папаризов, член на ЕП от групата на ПЕС, пред Портал ЕВРОПА:

Преди всичко със задоволство отбелязвам, че Социалистическата партия на Румъния зае една добра позиция на тези избори. Макар че е опозиционна, тя на практика се нарежда на второ място. Мисля, че този резултат показва, че тя ще бъде сред водещите политически сили в Румъния. Може би доброто представяне на социалистите ще ги доведе и до първото място на следващите избори. Независимо, че Демократическата партия на президента Бъсеску е преди нея, мисля, че Социалистическата партия успя да запази много достойно място със своята платформа за повече солидарност в Европа и за повече сътрудничество в полза на социална Европа. И това става въпреки, че се правиха много опити да се критикува Социалистическата партия и да се провеждат най-различни кампании, насочени срещу отделни нейни представители.

А. Папаризов

За мен е много окуражаващо, че сякаш вълната на крайнодесния популизъм и национализъм в Румъния отминава. Хората бяха разочаровани, че нещата не се случват веднага, за един ден. Тази вълна за съжаление навлезе в Източна Европа и доста време влияеше на политиката на съответните източноевропейски и централноевропейски страни. Популизмът отстъпи. Крайнодясната националистическа партия не можа да премине 5-процентната бариера. Това показва, че румънските граждани, както и гражданите в повечето страни в Източна Европа, започват да си дават по-трезва сметка за това, което може да им даде ЕС.

Ниската избирателна активност в Румъния се дължи на това, че за съжаление европейският дебат не беше основният дебат на тези избори. Вие виждате, че в Румъния евровотът се проведе едновременно и с един референдум във връзка с чисто вътрешнополитически въпрос. В България също така основната тема на изборите за евродепутати през месец май не беше чисто европейската. Използването на този вид избори за решаване на вътрешнополитически въпроси очевидно не е дало възможност на хората да преценят колко важни са тези избори.

По време на предизборната кампания БСП помагаше на колегите отвъд Дунава. С румънските партньори имаме изградени добри връзки в рамките на ПЕС. Ние подкрепяме техните усилия, а и те – нашите. Идеята е да си помагаме да се чува нашата дума в ЕП като нови страни-членки на ЕС. И това се прави по не един въпрос – примерно румънските ни колеги отстояха българската позиция за запазване на бройката за страната ни за 18 членове в ЕП и след 2009 г. Защитаваме съвместни позиции и по общата черноморска политика на ЕС.

Метин Казак, член на ЕП от групата на АЛДЕ в коментар пред Портал ЕВРОПА:

Първите ми впечатления са, че избирателната активност беше твърде ниска. Тези избори не са успели да мобилизират в достатъчна степен избирателите, гражданите не са били достатъчно мотивирани да гласуват. Това доказва необходимостта от провеждането на по-мащабни информационни кампании за ЕП, неговите функции и смисъл, в целия ни регион. Това трябва да се превърне в първостепенна задача за новоизбраните румънски евродепутати предвид следващите редовни избори за ЕП през 2009 година.

М. Казак

По първоначалните данни Демократическата партия на президента Бъсеску печели с около 31.7% от гласовете, което е доста добър резултат за тази партия. Това, което нас ни радва, е че наистина Либерално-демократическата партия се очаква отново да има шестима представители в ЕП, така че в групата на АЛДЕ ще има достойно представителство на нашите румънски колеги. Прогнозата ми е, че няма да има промяна в броя на депутатите-либерали в ЕП от Румъния, т.е. общо осем – това разбира се ни радва. Нека не забравяме че там има две либерални партии, едната от които е на премиера Търичану, а винаги, когато една партия е на власт, принципно се регистрира известно отдръпване на електоралната подкрепа. В случая не се наблюдава такова нещо.

Това, което също може да ни радва, е че националистическата партия „Велика Румъния„ на Вадим Тудор няма да прескочи петпроцентовата бариера и няма да имат представители в ЕП. Това е положителен сигнал за нас и означава, че румънските граждани наистина са надмогнали националистическо – популитската вълна, която от време – на време залива нашия регион.

Председателят на Групата на АЛДЕ г-н Уотсън осъществи специално посещение в Румъния преди вота и участва в кампанията в подкрепа на либералните партии. Ние в България също имаме добри контакти и сътрудничество с нашите колеги от съседна Румъния, макар че лично аз не съм запознат дали ДПС и НДСВ да са предприемали конкретни инициативи преди изборите за ЕП в Румъния в чисто партиен план.


В комюнике на председателя на Групата на АЛДE Греъм Уотсън се казва: "Разговарях с румънския премиер Таричану и го поздравих с резултатите от изборите. Либералите могат да бъдат доволни с най-малко шестима европедутати, които ще работят в ЕП като шампиони по отвореност, толерантност и предприемчивост."

 



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
2009: Избори
 
 
 
    Още 
Радиопредавания
 
 
 
    Още 
Избори 2009
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Видео
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Аудио
 
 
 
    Още 
Избори 2014
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Европейският парламент
 
 
 
    Още 
Специално от Портал Европа
 
 
 
    Още 
Български инициативи
 
 
 
    Още 
Мандат 2009-2014
 
 
 
    Още 
Новини от ЕП
 
 
 
    Още 
Любопитно
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Интерактивно
 
 
 
    Още 
Събития
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Парламент
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.