ЕП прие доклада на Атанас Папаризов за газопреносните мрежи
Европейският парламент прие на 9 юли с 642 гласа "за", 32 "против" и 31 "въздържали се" доклад на българския евродепутат Атанас Папаризов (ПЕС-БСП ) относно условията за достъп до газопреносните мрежи като част от третия енергиен пакет. Чрез него се дават по-големи правомощия на Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори, насърчава се регионалното сътрудничество и се засилва сигурността на доставките.
По време на дебата докладчикът Атанас Папаризов подчерта необходимостта от силна роля за Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори. Според него предложенията в доклада гарантират, че създаването на Агенцията и укрепване на нейните правомощия ще представлява съществена стъпка напред към установяването на интегриран пазар.
Европейският парламент прие и с 579 гласа "за", 80 "против" и 52 "въздържали се" доклад относно либерализирането на газовия пазар в ЕС. Според него държавите-членки могат да избират между пълното разделяне на собствеността или предложения нов модел на "независим преносен оператор", който се стреми да отговори на исканията на осем страни, сред които е и България.
Осем държави-членки, сред които България (както и Германия и Франция) предложиха алтернативен вариант, при който преносната система остава част от доставчика, но при съответните правила и организация, които да осигурят на практика нейното независимо функциониране.
Въпреки че отхвърли тази "трета опция", ЕП прие текст, базиран на скорошен компромисен вариант на Комисията, в който се предлага създаването на "независими преносни оператори" (НПО). Това предложение, подобно на "третата опция", би позволило на предприятията да запазят собствеността си върху газопровода, ако управлението му е поверено на преносен системен оператор, който разполага с ефективни права за вземане на решения.
Според предложението в доклада на Романо Мария де ла Руса (СЕН, Италия) държавите-членки и предприятията могат да избират между пълно разделяне на собствеността или този нов модел - независимият преносен оператор.
Депутатите от Комисията по промишленост, изследвания и енергетика на ЕП гласуваха в полза на предложението на Европейската комисия, според което преносните системи или операторите на преносни системи не могат да бъдат контролирани от трети държави, освен ако няма международен договор между ЕС и третата страна.
Депутатите същевременно допълниха законодателната инициатива, приемайки поправки за защита правата на потребителите.
Повече по темата за новата енергийна политика на ИС чететет на сайта на инициативата "Сега-взаимодействаме с Европейския парламент!" тук.