Евродепутатите от ДПС: Европа без цигарен дим?
Да се обяви ли обществено-политическа война на цигарите е въпрос, стар почти колкото историята на тютюна. И Европейската комисия е писала Зелена книга, и Съветът е приемал множество незаконодателни препоръки да се загасят фасовете, и в страните членки на ЕС има редица норми срещу вредния навик и пушенето в обществени заведения, коментира българската пресслУжба на депутатите от АЛДЕ.
Един устен въпрос отново припали дебатите за тютюнопушенето миналата седмица в Страсбург и в четвъртък Европейският парламент прие резолюция за „Околна среда без тютюнев дим". Резолюцията алармира за особено опасните последици за децата и за непушачите, като припомня, че 25% от смъртните случаи от рак и още 15% от общата смъртност в ЕС са пряко свързани с тютюнопушенето, и с това аргументира искания към Европейската комисия да наложи още по-строги ограничения.
С активната намеса на български парламентаристи обаче от Резолюцията отпаднаха най-строгите предвиждани забрани за производството на тютюн и тютюневи изделия.
„Поставихме въпроса още на заседание на Групата на либералите, защото се предвише параграф 9 да приветства готовността да се преустановят преките плащания за продукцията на производителите, и то от 2010 година" - припомня евродепутатът Метин Казак. - Взех думата и обясних, че в България има цели региони, които са икономически уязвими, и където отглеждането на тютюн като поминък на населението няма алтернатива.
Категорична позиция за отпадането на параграф 9 заеха и евродепутатите Филиз Хюсменова и проф. Владко Панайотов. Ако този параграф останеше, трябваше да се спрат и преките премии, и субсидиите, свързани с отглеждането и производстното на тютюн.
Текстът обаче бе отделен от резолюцията и предложен да се гласува отделно. Така с активната намеса на либералите не се намери мнозинство в пленарната зала за тези думи и се запазиха досегашните премии, следвайки реформата в тютюневия отрасъл.
За европейските институции това бе ясен сигнал, че субсидиите за тютюнопроизводителите трябва да останат.
В новия Европейски парламент това бе пример, в който наши евродепутати от големите политически групи обединиха гласовете си в съгласие за българските интереси