Ръководене на бизнес
Европейските предприятия често са задължени да отговарят на изискванията на Общността по провеждането на дейността им например що се отнася до счетоводните им практики. Стопанските субекти трябва да се придържат към определени правила, за да гарантират свободния достъп до информация в целия Европейски съюз. Въпросните правила включват и Общностните разпоредби в сферите на заетостта и социалната политика, които трябва да се спазват от предприятието през целия период на неговото съществувание.
Дейността на едно предприятие трябва да е съобразена и с търговските разпоредби за улесняване на обмена в рамките на Европейския съюз и с трети държави. Освен това, според разпоредбите за техническа хармонизация продукцията на стопанските субекти трябва да съответства на европейските стандарти за безопасност, здраве при работа и опазване на околната среда. Следователно производителите могат да маркират продуктите си със знака CE, с което да гарантират на потребителите качеството на произведеното от тях. Предприятията трябва да отговарят и на специфицираните от Европейския съюз екологични стандарти.
Докато Европейският съюз ограничава дейността на предприятията по силата на своите разпоредби, той също им оказва и помощ като им предоставя различни видове финансова помощ.
Европейският съюз подчертава, че за вътрешния пазар е задължително да се ползва с доверието на многобройните участници в него. Поради това предприятията трябва да осъществяват дейността си почтено (с интегритет) т.е. без да прибягват до нарушения.