04-09-2007
„През целия си живот съм помагала на хората, които страдат, няма да се променям сега", заявява Сесилия Саркози в ексклузивно интервю за регионалния всекидневник "Ест репюбликен", за да оправдае ролята си в уреждането на кризата с българските медици в Либия. СЕСИЛИЯ САРКОЗИ ОБЯСНЯВА ЗА ОСВОБОЖДАВАНЕТО НА МЕДИЦИТЕ
"Никога няма да ми попречат да се опитвам да помогна или да облекча страданията по света, в която и да било страна", подчертава съпругата на президента на Франция в интервюто, цитирано от Франс прес и редица френски вестници като "Монд","Трибюн", "Нувел обсерватьор", споделяйки, че е "шокирана, че някои медии използват една човешка драма и експлоатират страданията на жени, деца и семейства". Тя разказва, че е отишла в Либия като жена, като майка, без непременно да се бави със сложностите на международните отношения, но с твърдото намерение да спаси човешки живот.
Междувременно в днешния си брой българският вестник „Сега” пише, че след известно колебание българските медици поискаха от посланика на ЕК в Триполи и шеф на международния фонд "Бенгази" Марк Пиерини Евросъюзът да ги третира като жертви и да ги компенсира, както роднините на заразените със СПИН деца. Срещата на сестрите и лекарите Здравко Георгиев и Ашраф ал Хаджудж с посланика продължи 2 ч. във Външнота министерство, пояснява Наделина Анева от „Сега”. 460 либийски семейства получиха по 1 млн. щатски долара малко преди медиците да бъдат освободени. Вчера българите и палестинецът с наш паспорт не назоваха конкретна сума. Преди време техни близки намекваха, че тя трябва да е съизмерима с обезщетението на либийците.
Портал ЕВРОПА припомня, че вчера България прехвърли либийския дълг във фонда за Бенгази. Според зам.-външния министър Феим Чаушев с подписването на това споразумение България доказва, че е надежден партньор и спазва поетите си ангажименти. Цитиран от Vsekiden, Чаушив каза още, че първоначално властите в Джамахирията са признавали, че дългът към България е едва 9 млн. долара, като не са признавали лихвите и имали претенции за пропуснати ползи. По време на преговорите на експертно ниво Либия непрекъснато е изненадвала София с нови предложения, уточни Чаушев. Впоследствие обаче правителството на Либия е взело решение за признаване и на натрупаните лихви.