САРКОЗИ НЕ РАЗРЕШИЛ НА СЪПРУГАТА СИ ДА СВИДЕТЕЛСТВА ЗА ЛИБИЯ
Френският президент Никола Саркози увери, че именно той е отказал съпругата му Сесилия да свидетелства пред специална парламентарна анкетна комисия за ролята си в освобождаването на българските медицински сестри, задържани в Либия, съобщава РФИ.
Такова искане Сесилия Саркози да отговори на въпроси на специална комисия, бе отправено от лявата опозиция във френския парламент. В интервю за две френски телевизии снощи Саркози обясни, че съпругата му би приела да се яви пред парламентарна комисия, но той е решил, че това не бива да става.
Сесилия свърши великолепна работа. Но ако някой трябва да се отчита, това съм по-скоро аз, а не тя, подчерта френският президент и изтъкна, че той носи отговорността. Саркози допълни, че според него генералният секретар на Елисейския дворец Клод Геан, който придружаваше съпругата му в Либия, ще може да даде необходимите разяснения на депутатите. Още през август Елисейският дворец отхвърли възможността първата дама на Франция да се яви пред бъдещата комисия, като заяви, че тя е била в Либия като личен пратеник на президента и се позова на принципа за разделение на властите.
Същевременно в телевизионно интервю за френската телевизия Саркози директно обвини Иран, че се стреми да се сдобие с ядрено оръжие и заяви, че е недопустимо Техеран да създаде ядрена бомба. Френският президент заяви, че ще настоява за по-строги санкции срещу Иран пред Общото събрание на ООН и по време на срещите си в Ню Йорк идната седмица. Откакто Саркози пое президентския пост, Франция заема все по-твърда позиция за Иран и се доближава до становището на САЩ.
Френският президент отново защити позицията си, че Турция няма място в Европа, но изрази желание тя да може да развие "истинско партньорство" с ЕС. Той говори и по актуални за французите въпроси, свързани със социалните придобивки. Саркози подчерта, че няма да позволи протестите на профсъюзите да отклонят от плановете му отнеме привилегиите, които имат при пенсиониране много френски държавни служители. Президентът каза, че е готов да преговаря откога да влязат в сила замислените от него промени, но настоя, че няма да се огъне пред натиска на улицата, както е ставало с предишни френски правителства.