СРЕЩА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪНШНИ МИНИСТРИ В ЛЮКСЕМБУРГ
Днес и утре в Люксембург се провежда поредното заседание на Съвета по общи въпроси и външни отношения (СОВВО) на Европейския съюз.
В рамките на сесията "Общи въпроси" ще се проведе заседание на Междуправителствената конференция по изготвяне на Договор за изменение на учредителните договори на ЕС. Външните министри на ЕС ще обсъдят проекта на Договора за реформи, изготвен от Правната служба на Съвета на ЕС и юридическите експерти на държавите-членки.
В дневния ред на сесията "Външни отношения" ще бъдат дискутирани въпроси като подготовката за Срещата на високо равнище ЕС-Русия, ситуацията в Узбекистан, Бирма/Мианмар, развитието на процесите в Близкия изток, отношенията на ЕС със Западните Балкани и Косово и други актуални въпроси.
В рамките на заседанието на СОВВО ще се проведат заседания на Съвета за сътрудничество с Армения, Азербайджан и Грузия.
Днес по обяд трябва да бъде и официалното подписване на споразумението за стабилизация и асоцииране с Черна гора, което България през миналата седмица заплаши да не подпише заради спора за изписването на общата европейска валута на кирилица. Португалското председателство постигна компромис като в документа валутата ще бъде изписана със знака си.
Очаква се външните министри да обсъдят начините за наказване на военната хунта в Бирма заради репресиите срещу опозицията. Сред възможните санкции са нови забрани за инвестиции, забрани за издаването на визи и замразяването на авоарите на членове на хунтата. Ще се търси начин и за разширяване на забраните за внос на продукти като дървен материал, скъпоценни камъни и ценни метали, съобщава „Интернешънъл Хералд Трибюн".
Освен това се очаква европейските външни министри да изпратят ново предупреждение срещу Иран, че изтича времето за изпълняване на международните искания за програмата за обогатяване на уран.
Според дипломати европейските правителства подготвят текст, който предупреждава Техеран за „допълнителни мерки", най-вече икономически и политически санкции.
Твърдият подход към Техеран е защитаван от френския външен министър Белнар Кушнер, който призова европейските си партньори да проучат възможността за нови санкции за да се увеличи натиска върху Иран.
Очаква се освен това ЕС да облекчи санкциите срещу Узбекистан за да насърчи демократичните реформи в страната. ЕС ще предприеме стъпки и за подобряване на връзките с Либия.
Външните министри трябва да дадат и окончателно одобрение за изпращането на мироопазващ контингент от 3000 души в Чад и Централно Африканската Република за подобряване на сигурността в бежанските лагери, приютяващи бежанци от Дарфур.