ЕП КРИТИКУВА РУСИЯ ЗА ЧОВЕШКИТЕ ПРАВА
Европейският парламент прие резолюция, с която изрази загрижеността си относно спазването на човешките права в Русия и призоваха лидерите на Русия да гарантират свободни избори за Дума и президент. Също така призовават Русия "да преразгледа плановете да прекрати изпълнението на договора за конвенционалните сили в Европа", което "би могло да доведе до нова надпревара във въоръжаването и нови линии на конфронтация".
В резолюцията, приета в пленарна зала се казва, че "настоящото положение в Русия дава основание за сериозна загриженост относно зачитането на правата на човека, демокрацията, свободата на изразяване и правата на гражданското общество и отделните граждани да оспорват решенията на властите и да ги държат отговорни за действията им." Депутатите обръщат внимание на "тежките условия на труд и натиска и заплахите към журналисти, в т.ч. чуждестранни кореспонденти, в Руската федерация."
Парламентът "изразява своята загриженост относно ограничаването на демократичните свободи в подготовката на изборите за Дума през м. декември 2007 г. и президентските избори през м. март 2008 г.". Депутатите изразяват съжаление за забавянето на руските власти да отправят покана към ОССЕ за наблюдение на изборите, "което ще възпрепятства изпращането на дългосрочна мисия, и за разрешението, дадено само на ограничен брой наблюдатели на ОССЕ за наблюдение на парламентарните избори". Те приканват настоятелно руските органи на властта спешно да издадат необходимите визи на международните наблюдатели.
ЕП приканва руското правителство да даде положителен принос в усилията на Групата за контакти за Косово и Европейския съюз за намиране на трайно политическо решение относно бъдещия статут на Косово, което да е приемливо за страните в конфликта. Също така те искат от Русия "да преразгледа плановете да прекрати изпълнението на договора за конвенционалните сили в Европа", което "би могло да доведе до нова надпревара във въоръжаването и нови линии на конфронтация".
Депутатите приветстват засиления диалог между ЕС и Русия по енергийните въпроси, подчертавайки че "принципите на взаимозависимост и прозрачност следва да бъдат в основата на това сътрудничество, съвместно с еднаквия достъп до пазарите, инфраструктурите и инвестициите".