ШЕСТ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ИЗТОЧВАНЕ НА СРЕДСТВА ПО ФАР
Днес Русенския окръжен съд прочете присъдите по едно от първите дела за престъпна схема за придобиване на имоти чрез фалшифициране на нотариални актове и за присвояване на средства от проект, финансиран по програма ФАР.
Срещу четирима души бяха повдигнати 53 обвинения, 43 от тях - срещу Юлиан Спасов - бивш председател на МСДС в Русе.
Заедно със Спасов обвинени са и неговият баща Сашо Спасов, дядо му по майчина линия Иван Михайлов и партньорът му Емил Каракашев.
Материалите по разследването са събрани в 25 тома. В тях се включват и документи от Европейската служба за борба с финансовите измами.
Доказано е, че Юлиан Спасов е присвоил 20 хиляди евро от програма "ФАР-Аксес", отчитайки парите с фалшиви фактури.
Разпитани са 66 свидетели от цялата страна и са изготвени експертизи от 12 вещи лица.
Престъпната група е фалшифицирала нотариални актове, за да придобие едни от най-хубавите сгради в центъра на Русе.
Реституираните по този начин държавни имоти са на стойност повече от 800 хиляди лева по цени към 2002 г., съобщи наблюдаващият прокурор Кремена Колицова.
Сред тях е дори строената в края на 19-и век сграда на банка "Гирдап", която сега е предоставена на местния клон на Сметната палата. Същата схема е била подготвяна и за София. В нея е била включена срутилата се сграда на улица "Алабин".
Русенският окръжен съд наложи на основния обвиняем Юлиан Спасов шест години затвор, две години без право да упражнява търговска дейност и да бъде материално-отговорно лице и глоба от 7400 лева.
Неговият партньор Емил Каракашев и дядо му Иван Михайлов получиха тригодишни условни присъди с по пет години изпитателен срок и конфискация съответно на четвърт и на половината от имуществата.
Сашо Спасов бе осъден да плати 1500 лева глоба.