Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
13-12-2007

ПРАВИТЕЛСТВОТО ОДОБРИ ПРОЕКТОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА НОВИТЕ РЕГИОНИ ПО ЕВРОСТАТ

Правителството одобри проект на Закон за регионалното развитие. Според него районите в България ще бъдат разделени на три нива според изискванията на ЕВРОСТАТ, съобщава правителствената пресслужба. Портал ЕВРОПА ви предоставя резюме на дискусиите по реформата.

Според проектазакона България ще бъде разделена на три нива райони в съответствие с изискванията на общата класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS), прилагана от ЕВРОСТАТ за регионите в Европейския съюз. Целта е постигане на устойчиво и балансирано регионално развитие на страната в съответствие с европейската регионална политика, специфичните нужди и потенциал на българските региони, общини и възможностите за финансиране на развитието им.

Както Портал ЕВРОПА съобщи по-рано, през март 2007 г. ЕК определи новите региони за финансиране по Структурните фондове на цел "Сближаване" и по ЕФРР. Решението 2007/189/EO постановява да се включат в списъка и регионите от България и Румъния - за България това са: BG31 Северозападен, BG32 Северен централен, BG33 Североизточен, BG34 Югоизточен, BG41 Югозападен и BG42 Южен централен. Решението се прилага от 1 януари 2007 г., се казва в решението, подписано от еврокомисаря по регионалната политика Данута Хубнер.

В друго решение на Комисията - пак от 26 март (2007/190/ЕО) се разширява и списъкът с регионите и областите, за които се допуска финансиране от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) - трансгранични и транснационални действия за регионално сътрудничество. В това решение фигурират същите шест български района, със същите кодове: от BG 31 до BG 42. Към тях е добавен и подсписък с трансграничните райони - BG311 Видин, BG 312 Монтана, BG 313 Враца, BG 314 Плевен, BG 321 Велико Търново, BG 323 Русе, BG 325 Силистра, BG 332 Добрич, BG 413 Благоевград, BG 422 Хасково, BG 424 Смолян, BG 425 Кърджали. Съдейки по цифровите кодове на посочените райони, ЕК е възприела териториалното деление в Стратегическата рамка - примерно Плевен е част от Северозападния район.

Разделението на новите икономически региони предизвика сериозни дискусии, поради факта, че сега действащият Закон за регионалното развитие (ДВ - 21 март 2006 г.) териториалният им обхват е различен от този, който е вписан в Националната стратегическа референтна рамка.

Според проектозакона районите за планиране, които образуват първо ниво, не представляват административно-териториални единици. Те са: „Северна и Югоизточна България" и „Югозападна и Южна централна България". Първият - „Северна и Югоизточна България", включва Северозападния, Северния централен, Североизточния и Югоизточния район; „Югозападна и Южна централна България" обхваща Югозападния и Южния централен район.

Районите от второ ниво не представляват административно-териториални единици. Те са със следния обхват: Северозападен - областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен; Северен централен - областите Велико Търново, Габрово, Разград, Русе и Силистра; Североизточен - областите Варна, Добрич, Търговище и Шумен; Югоизточен - областите Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол; Югозападен - областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София и Софийска; Южен централен - областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково.

Районите от трето ниво представляват административно-териториални единици и обхващат територията на отделните области. В тях ще се обособяват районите за целенасочено въздействие, които могат да обхващат територията на една или повече съседни общини. Районите за целенасочено въздействие ще са 6 вида - за икономически растеж, в индустриален упадък, изостанал граничен, селски или планински район. Към районите за целенасочено въздействие е включена и Столична община.

В проектозакона за регионалното развитие е дадена и точна дефиниция на понятието „проект с регионално или с местно значение". С регионално значение са проектите, от които очакваните ползи засягат над 50% от населението на дадената област, а от местно значение - до 50 на сто от населението. Промените в териториалния обхват на районите в страната са съгласувани с Евростат.

РАЙОНИТЕ ЗА ПЛАНИРАНЕ, БЪЛГАРИЯ, ЕК И РЕФЕРЕНТНАТА РАМКА (28-03-2007)

ОТ ОБЩИНА ПЛЕВЕН: НОВОТО РАЙОНИРАНЕ НА БЪЛГАРИЯ Е НЕЗАКОННО (06-09-2007)

ОБЩИНА ПЛЕВЕН E ПРОТИВ НОВОТО РАЙОНИРАНЕ НА БЪЛГАРИЯ (06-09-2007)

ПРОБЛЕМИ С РЕФЕРЕНТНАТА РАМКА И ОПЕРАТИВНИТЕ ПРОГРАМИ (04-04-2007)

МИНИСТРИТЕ НИ ПРИЕМАТ ЕДНИ ПРИОРИТЕТИ, БРЮКСЕЛ ПОЛУЧАВА ДРУГИ (04-04-2007)

 



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.