ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЛИДЕРИ ОБСЪЖДАТ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА НА ГЛОБАЛИЗАЦИЯТА
Глобализацията стана тема на дебатите на Европейския съвет след разрешаването на конституционната криза с подписването на Договора за реформа на ЕС. Замисълът на документа е да се подчертаят икономическите предимства и потенциал на ЕС да се възползва максимално от тях. EUobserver цитира британския премиер Гордън Браун, който не уважи подписването на Лисабонския договор. Според него добре управляваната глобализация е "сила завинаги".
Декларацията отразява "философията на либералната икономика, изразявана от Лондон", коментира авторитетното издание. В проектодокумента се подчертава, че ЕС се основава на свободната търговия и откритост, като способи за развитие на икономиката и заетостта " не само на ЕС, но и на неговите партньори".
Декларацията има подкрепата на новите държави-членки на ЕС. "Ние почувствахме ефекта на глобализацията, която погрешно бе приписана на разширяването. Тя няма да изчезне просто така, затова ЕС трябва да се възползва максимално от нея", казва анонимен дипломат, цитиран от изданието.
Противник на част от постановките е Франция. Още по време на обсъждането на Лисабонския договор президентът Саркози настояваше да отпадне текста, че съюзът е основан „на свободна пазарна конкуренция". Предложението му беше отхвърлено.
Париж настоява, че за европейския бизнес важат по-строги социални и екологични изисквания, а за останалите държави - други. "Нека да не бъдем наивни - трябва да настояваме за реципрочност", настоя Саркози.