КОМЕНТАРИ ПО ПРЕДЛОЖЕНИЯТА ЗА БЪДЕЩЕТО НА КОСОВО
ЕС е длъжен да предложи компенсации на Сърбия, заради очакваната вълна от бежанци, които вероятно ще поискат да напуснат Касово, когато то се отдели.
Това каза в интервю за Портал ЕВРОПА председателката на Международния център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимодействия Антонина Желязкова.
| |
Според нея офертата на ЕС е много щедра, но изключително трудно е да се намери политик, където и да е било по света, който би се отказал доброволно от национална територия". Антропологът очаква ЕС да присъедини Сърбия и Хърватия като двойка, за да даде добър знак за разширяването към Западните Балкани.
Пълния текст на интервюто с Антонина Желязкова вижте тук.
Припомняме, че според евродепутата - социалист Кристиян Вигенин "и сърби, и косовари имат общ интерес да не се постигне споразумение". По думите на Вигенин "ако има споразумение, очевидно Косово трябва да направи някакви отстъпки; и обратно: Сърбия трябва да признае, че Косово на практика е извън нейния контрол".
От своя страна колегата му в ЕП Метин Казак /АЛДЕ- ДПС/ смята, че при постигането на компромис по независимостта на Косово "правата на гражданите за самоопределение трябва да са на първо място, да бъдат зачетени приоритетно . Друг е въпросът, че както е известно този специфичен регион има изключително тежко историческо наследство: ще повторя, че един взаимно приемлив вариант за уреждане на това състояние е за предпочитане,", поясни Казак.
Припомняме, че Председателството на ЕС обяви, че е взело политическо решение да изпрати в Косово голяма мисия - гражданска и в подкрепа на полицията, но не отвори въпрос за независимост на тази територия.
Междувременно сръбският премиер Воислав Кощуница определи като "неприемливо" и "обидно" предложението на ЕС да ускори приемането на Сърбия в Европа, ако тя се откаже от Косово, съобщава "Бета", цитирана от БГНЕС. Сръбският премиер посочи, че парламентът на Сърбия трябва да се произнесе по заключенията на ЕС след дебата за Косово в СС на ООН, предвиден за 19 декември, когато сръбските преговарящи предадат на сръбския парламент доклада си за преговорите.
КОМЕНТАР: “Генерал Анцайгер” – Решението на ЕС да изпрати своя мисия в Косово може да постави съюза в “сива зона”, пише в коментар в германското електронно издание “Генерал Анцайгер” журналистът Юрген Рамиг. По думите на автора все още не е ясно, дали изпращането на 1 800 полицаи и специалисти в Косово, които ще имат за задача да съдействат за изграждане на местната администрация и правораздавателна система, ще бъде под мандата на резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН. Опасенията за успеха на мисията се подхранват според Рамиг и от факта, че страни като Испания, Румъния, Кипър и Словакия не приемат с особено задоволство предложението за признаването на Косово. За разлика от тях България предпочита да заеме изчаквателна позиция докато се стигне до постановяването на окончателна “присъда”, отбелязва още Рамиг. (по "Фокус")