ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪД НА ОДИТОРИТЕ КРИТИКУВА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА РАМКОВАТА ПРОГРАМА ЗА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ
Изводите на одиторите са, че има недостиг на точна логика при интервенцията, зле дефинирани програмни цели, критерии за оценка и ниско ниво на мониторинг. Експертите твърдят, че съществуващите механизми на координация между дирекциите на ЕК, които разпределят средствата, не са ефективни и техните изисквания по изпълнението не съвпадат с официалните на Еврокомисията. Постановява се, че слабостите на рамковата програма са довели то това, че се знае малко за нейните постижения и резултати.
В документа се подчертава, че тази рамкова програма е най-важният финансов инструмент от Лисабонската стратегия. До 2013 г. програмата ще разпредели 53 милиарда евро за научните изследвания, съобщи през януари ЕК.
Програмата е организирана около пет основни теми: сътрудничество между промишленост и научни изследвания, открития, които променят вижданията ни за света, обучение на научни работници, създаване и укрепване на инфраструктура за научни изследвания, регионални и международни научноизследователски дейности, ядрени изследвания и обучение
„Научноизследователската дейност е от изключително значение, за да сме по-конкурентоспособни и за да се справим с предизвикателствата на бъдещето, каквито са например застаряващото население и климатичните промени." - заяви европейският комисар по науката и научните изследвания Янез Поточник - „Нашият умствен потенциал е най-силният коз, с който разполагаме, за да останем с едни гърди пред останалите."
До края на програмата ЕС се надява да се превърне в световен лидер в областта на редица нови технологии, които могат да предложат разрешение на проблеми като замърсяването и болестите.
Портал ЕВРОПА ви предоставя пълния текст на доклада. pdf (594.43 Kb)