ИНИЦИАТИВАТА “ГОВОРИ С ЕВРОПА” СТАРТИРА С ЛИСАБОНСКИЯ ДОГОВОР И БЕЗПРЕЦЕДЕНТЕН ОНЛАЙН СОНДАЖ: КОЙ ДА СТАНЕ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ?
Инициативата на Портал ЕВРОПА и на Центъра за модернизиране на политики има за цел повишаване познанията на гражданите за функционирането на институциите на ЕС и механизмите за гражданско участие в процеса на взимане на решения. Първата тема от проекта е "Лисабонският договор", който бе внесен за ратификация в Народното събрание на 5 февруари.
Мащабната кампания "Говори с ЕВРОПА" се осъществява в рамките на проект по План Д на ЕК за демокрация, диалог и дебат. Тя е част от усилията на Европейската комисия да подобри връзките на гражданите с европейските институции, да ги запознае с новия европейски договор, чиято ратификация в ЕС вече започна. Инициативата "Говори с ЕВРОПА" включва предоставяне на специфична информация за механизмите на функциониране и институциите на ЕС с база данни от ключови документи; онлайн дебати с представители на европейските институции; създаване на дискусионен форум между гражданите и институциите, публичен дебат за участието на българските институции в работата на европейските структури, конкурси за есе и снимка.
Първата тема на месеца от кампанията е "Лисабонският договор" е онлайн допитване за номиниране на председател на ЕС на страницата на портал ЕВРОПА. Това е пост, създаден според договора, който трябва да влезе в сила от 2009 г. Председателят на ЕС ще ръководи работата на държавните и правителствени лидери на 27-те членния блок. Той ще се избира с квалифицирано мнозинство и ще има мандат от 2.5 години. Една от обсъжданите кандидатури е на бившия британски премиер Тони Блеър. Гласуването е свободно и се извършва по електронната поща.
Целите и съдържанието на инициативата "Говори с Европа" бяха представени от директора на Европейския институт Юлиана Николова и главния редактор на Портал ЕВРОПА Огнян Бояджиев. Първият секретар на посолството на Ирландия у нас Еди Браниган, единствената държава-член на ЕС, която ще проведе референдум по Договора от Лисабон, бе специален гост на събитието. В рамките на февруари Портал ЕВРОПА ще представи опита в популяризирането на договора в Унгария, която първа ратифицира договора, на Полша, Словенското председателство на Евросъюза, на Франция като бъдещ председател на ЕС през втората половина на 2008 г.
Г-жа Николова представи резултатите от анкета сред участниците в конференцията "Лисабонският договор - Европейски перспективи". В нея дипломати, евродепутати, експерти и граждани отговориха на няколко въпроси, свързани с Лисабонския договор - доколко той е познат в българското общество, кой трябва да работи за популяризиране на съдържанието му. Според получените данни 98% от гражданите не познават Договора за реформа, чиято ратификация в България вече се подготвя в парламента. 54 процента от анкетираните твърдят, че разяснителните действия на Европейската комисия, насочени към гражданите на Европейския съюз, по време на съставянето на Договора от Лисабон, не са били достатъчни. 46% от анкетираните смятат, че националните институции са призвани да разяснят клаузите на новия договор на гражданите.
Директорът на Европейски институт коментира, че е време българските граждани да се запознаят с Лисабонския договор, за да осъзнаят правата си на европейски граждани. Тя уточни, че в рамките на кампанията ще има и кръгли маси с участието на студенти, млади хора, журналисти и политици, за да се открие какво ги вълнува в новия европейски договор.
Първият секретар на посолството на Ирландия у нас Еди Браниган изясни защо страната му реши да подложи на референдум Лисабонския договор. По конституция Ирландия е задължена да подложи на всенародно гласуване всеки европейски договор.
Браниган обясни, че правителството наскоро е започнало разяснителна кампания за ползите от Лисабонския договор. По закон партиите от коалиционното управлениe нямат право да използват държавни средства за кампанията, а всяка партия прави самостоятелна кампания.
"Последните социологически проучвания показват голям брой на избиратели, които не са решили как да гласуват", обясни дипломатът. Около 30% подкрепят договора, а 10 на сто - са против. Очакваната активност на референдума е 50%.
Интервюта и коментари по темата с г-жа Юлиана Николова и с г-н Еди Браниган, очаквайте ексклузивно в Портал ЕВРОПА. Повече информация за инициативата "Говори с Европа" може да прочетете тук.