Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
08-02-2008

ЗАСЕДАНИЕ НА СЪВМЕСТНИЯ КОМИТЕТ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ПРОГРАМА ФАР И ПФИ В БЪЛГАРИЯ

На 7 февруари в Министерство на финансите се проведе Единадесетото заседание на Съвместния комитет за наблюдение на програма ФАР и ПФИ, съобщи пресцентърът на министерството. Това е най-високият форум за наблюдение на ФАР и ПФИ. Той  се провежда два пъти годишно с участието на високопоставени представители на екипа за България в ГД „Разширяване" на ЕК, Представителството на ЕК, структурите на Националния координатор на помощта и на Националния ръководител, ръководители на Секторните под-комитети за наблюдение и на Изпълнителните агенции по програма ФАР на ниво заместник-министри.

Заместник-министърът на финансите и Национален координатор на помощта Любомир Дацов откри форума, като подчерта важността на периода между X и XI заседание на СКН. В посочения етап се извърши успешното преминаване към разширена децентрализирана система за изпълнение, както и поемането от страна на българските институции на пълната отговорност за управлението, наблюдението и контрола на изпълнение на програма ФАР.
Началникът на отдела за следприсъединителна помощ в ГД „Разширяване" на ЕК Хайме Гарсия Ломбардеро подчерта доброто качество на представения от Министерството на финансите доклад за статуса на изпълнението на Програма ФАР, който беше дискутиран на заседанието.

Участниците във форума отбелязаха добрата координация между ЕК и българската администрация, която доведе до двете основни събития през отчетния период. Първото от тях е одобряването презоктомври 2007 г. на Преходния финансов инструмент за България, а второто - добрият процент на договорени средства по проектите със срок на договаряне 30.11.2007 г. (ФАР 2005 г.), който възлиза на 97,7% от предоставените средства на стойност 133 млн. евро.

Бе одобрен Правилникът за дейността на Съвместния комитет, съгласно новият му мандат след присъединяването на България към ЕС. Обсъди се напредъкът в отделните сектори по Програма ФАР и бяха формулирани конкретни решения за подобряване управлението на Програмата и успешно договаряне на проектите по ФАР 2006 г. Участниците във форума дискутираха още успешното прилагане на Закона за обществени поръчки при договарянето по Програма ФАР, други финансови въпроси от хоризонтален характер, както и предвидените планове за одит на институциите, ангажирани с управлението на Програмата, съгласно Закона за вътрешния одит в публичния сектор.

В заключение от страна на българските институции и Европейската комисия бяха потвърдени взаимните ангажименти за стриктно спазване на отговорностите и установените срокове при управлението на предприсъединителните програми и Преходния финансов инструмент.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.