Управляващите обвиняват медиите за доклада на ОЛАФ
Вицепремиерът Меглена Плугчиева изрази пред журналисти дълбоко възмущение, че докладът на Европейската служба за борба с измамите - ОЛАФ е бил предаден на пресата. Докладът, по думите на Плугчиева, е бил предназначен за магистрати, прокуратурата и съда, за да могат да си свършат работата, предаде БГНЕС.
"Вместо те това да правят, го предават на пресата, пресата не може да свърши тази работа и това за мен е голямата неприятна изненада", добави вицепремиерът. Тя каза, че е неприятно изненадана от това, че Висшият съдебен съвет изнася тази информация, вместо да се занимава с нея и да си свърши работата.
Плугчиева настоя прокуратурата и съдът да докажат легитимното си присъствие и да си свършат работата, а не по този начин да се търсят евтини и лесни скандали в пресата и да се обсъжда на неекспертно ниво тази материя. Вицепремиерът заяви, че това е некоректно към правителството и към ЕК. "Това означава, че България отново е злепоставена", допълни тя.
От своя страна главният прокурор Борис Велчев каза, че "и за българската прокуратура съществува криминална група "Николов-Стойков". Той категорично не се съгласи с твърдението, че има покровителство на държавата над групата, която се разследва за измами с евросредства за над 7.5 милиона евро.
Един от обвинените бизнесмени - Людмил Стойков заяви в интервю за Дарик радио: „Чрез мен атакуват българския президент, процесът е политически". Той твърди, че има участие само в една фирма - миноритарен дял в "Еврофриго" и не влиза в Съвета на директорите. „Няма абсолютно никакъв „чадър" над мен именно затова, защото не съм участвал въобще в нито един проект по САПАРД, никъде и през никакви фирми и абсолютно никого не познавам", каза той. Той уточни, че тези факти са доказани "и от немски граждани, и от български документи".
Според доклада на ОЛАФ престъпна мрежа от 50 фирми на Людмил Стойков и Марио Николов са източили над 20 милиона евро по проекти на САПАРД, а българското правителство и държавни институции го пазят да не се разследва. Стойков отрече да има нещо общо както с мрежата от 50 фирми, така и с проекти по програма САПАРД изобщо.
Вътрешният министър Михаил Миков посочи, че фактите в доклада са известни, стоят на масата на магистратурата и не са открити от ОЛАФ, а от българските правоохранителни и правораздавателни органи. "Нека да видим кои от изводите в документа ще бъдат потвърдени в рамките на съдебното разследване", каза той. По повод на заключението на евроекспертите, че има чадър над престъпните мрежи, Миков каза, че не е добре някоя администрация или служба да внушава политически изводи.
Проблеми с усвояването на европейски средства има във всяка една страна от Eвропейския съюз, каза пък премиерът Сергей Станишев, цитиран от Агенция „Фокус". "Ние сме в процес на обучение как се работи прозрачно с европейските средства", каза още премиерът във връзка с констатираните от ОЛАФ нарушения.
Правителството никога не е осигурявало политически чадър при извършването на нарушения по усвояването на европейските средства и това се доказва от амбицията му да засили работата по разследването на тези нарушения. У нас по тази тема се шуми излишно много, смята още премиерът.
„Не приемам атаките срещу президента от някои политически партии по много некоректен начин. Президентската кампания беше сред най-прозрачните", допълни Станишев.
Какви са реакциите на опозицията на разкритията на доклада на ОЛАФ, можете да прочетете тук. Как ОЛАФ прие изтичането на информацията в пресата и реакциите на управляващите, четете тук.