Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
23-07-2008

Представиха докладите, вижте и чуйте на Europe.bg (обзор)

Спират парите и по ИСПА; отнемат акредитациите на две разплащателни агенции по ФАР: в МФ и МРРБ.
 
Тази информация се потвърди на брифинга в Брюксел по представяне на докладите за напредъка на България и на Румъния.
 
Черновата на доклада е смекчена - отпаднала е заплахата да ни отложат за Шенгенското пространство и еврозоната. "ЕК омекоти удара срещу България" - пише "Дарик".
 
ЕК оттегля акредитациите на две държавни агенции, управляващи средства по ФАР – към МФ и към МРРБ. "Когато България предприеме действия подобряване на финансовия контрол, Комисията ще бъде склонна да преразгледа това свое решение", каза говорителят на ЕК Йоханес Лайтенбергер.
 
За ИСПА временното замразяване на фондовете се превръща в пълно спиране.
 
По САПАРД продължават разговорите и мерки ще бъдат предприети допълнително. Това каза говорителят на ЕК Йоханес Лайтенберг, представяйки доклада за България в Брюксел. Същевременно в доклада за управлението на фондовете е посочено спирането на плащанията по три мерки по САПАРД.
 
За момента блокираните средства по ФАР са на стойност 250 млн. евро, по ИСПА- 115 млн. евро, а по САПАРД - 125 млн. евро.
 
"Замразените пари от ЕС вече официално са спрени", пише "Дневник". "Медиапул" от своя страна извежда: "ЕК спря официално парите по ФАР, ИСПА и САПАРД за България. Почти сигурно губим безвъзвратно над 500 млн. евро по предприсъединителните програми". News.bg пише: "Изгаряме с € 535 млн."
 
Чуйте аудиозапис от пресконференцията - ТУК.
Докладът за еврофондовете - окончателния - ТУК
Докладът за правосъдие и вътрешни работи - окончателния - ТУК
 
По думите му България среща затруднения точно сега по някои програми и трябва да покаже, че ефективно се управляват парите на европейските данъкоплатци. Комисията оценява усилията на българските власти, но трябва да защити интересите на европейските граждани.

„Държа да бъда ясно разбран. Комисията ясно подчерта, че е готова да преразгледа решението за оттегляне на акредитациите на тези агенции, когато бъдат разрешени затрудненията от страна на българските власти”, каза говорителят. Комисията ще направи всичко възможно да помогне и на България, и на Румъния.

Що се отнася до България, констатацията е, че съдебната реформа отдавна е трябвало до стане факт. Предприети са стъпки – като създаването на ДАНС, но оттук насетне трябва да се види ще има ли резултат в борбата срещу корупцията и престъпността.
 
Министър-председателят Сергей Станишев коментира темата на пресконференция във Варна минути след като докладите бяха представени в Брюксел. Станишев изрази съжаление за отнемането на акредитациите на две агенции. Очаквам от всички институции да се мобилизират, ние все още се учим, каза той.
 
Междувременно след като чу критиките в официалните докладите на ЕК за България, опозицията отново поиска оставката на правителството.
 
Лайтенбергер
"Закъсняла и необходима реформа в България. Предстои да се разбере дали предприетите мерки ще дадат резултат", коментира Лайтенберг ситуацията в България.

„Резултатите не са все още налице” – коментира говорителят, представяйки доклада за България. Отчита се като плюс създаването на ДАНС и закриването на безмитните магазини.
Въпреки усилията за институционални промени, все още не е постигнат напредък.Забавят се важни случаи заради дребни процедурни проблеми.

Заради слабости в съдебната система, е слаба борбата с корупцията и организираната престъпност. НК е остарял, отговорностите на полицията не са уредени. Има забавяне в делата. Има много случаи, които да доказани, но няма съдебни решения – твърде малък е напредъкът по конфискуване на имуществото, придобито по престъпен начин. Нов НПК, по-добра съдебна администрация ни трябват. Правоприлагането трябва да става по по-сериозен начин, ясно да се очертаят задачите на ДАНС. Трябва да се очертаят мерките за обществен контрол. Необходима е защита на свидетелите.
"Политическото послание днес е, че има напредък и проблеми. Ние напълно подкрепяме и окуражаваме политическата воля за продължаване на реформите в името на добруването на българските граждани и България, в името на ЕС", заяви Лайтенбергер в отговор на въпрос за политическото послание на доклада.
 
"В момента ЕК смята, че механизма за наблюдение и сътрудничество работи и се очаква постигането на допълнителен напредък", коментира говорителят на ЕК в отговор на въпрос, че на всеки шест месеца ЕК повтаря едно и също за България -
"Има напредък, но е необходим още прогрес".
 
По повод критиките на българското правителство за изтичането на информация, говорителят заяви: "Всички съжаляваме ако чернови циркулират предварително. Не мога да кажа как е изтекъл доклада. От друга страна бяхме много ясни, че значение има само това което бе прието днес".

Румъния

Докладите за двете страни отразяват различни ситуации, но не ги сравняват.

Смесена картина се отчита в Румъния – все още е крехък фундаментът, трябва да бъдат взети още решения за продължаване на реформите. Все още Румъния не е извършила необходимите реформи, но има прогрес в съдебната реформа, макар че няма наказания за корупция на високите нива.

Първите 18 месеца от началото на членството донесоха голяма полза и за двете страни, и на целия ЕС. Комисията би искала да види, че гражданите на двете държави се възползват изцяло от преимуществата на членството. Когато двете държави се присъединиха, те поеха ангажименти за реформи. Първите доклади на комисията бяха от юни миналата година. Сега, 18 месеца по-късно, ЕК прави по-задълбочена оценка.


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.