Миглена Тачева: Не съм привърженик на идеята да се увеличава броя на съдиите и служителите на съдебната власт
Министърът на правосъдието Миглена Тачева отговори в продължение на повече от два часа на многобройни въпроси, свързани с проблемите на българското правосъдие, в директна дискусионна среща с юристи, журналисти и студенти, проведена на 15 октомври 2008 г. от Европейския институт в София и предавана на живо чрез платформата http://chat.europe.bg.
Промените в Наказателно-процесуалния кодекс, Административно-наказателния кодекс, Закона за съдебната власт, проблемите с кадровата политика и материалната база и ефективното прилагане на законодателството бяха основните въпроси, зададени и от присъстващите в залата, и от граждани в интернет чрез сайта "Сега - взаимодействаме с Европейския парламент!"
На въпрос на участник в онлайн дискусията дали Тачева е готова за публична дискусия на препоръките на Световната банка, тя изрази готовност за такова нещо и прикани колегите си да прочeтат внимателно доклада, за да си съставят мнение и да изработят становище.
Министърът на правосъдието твърди, че динамичността на промени в законодателство затруднявала неговата ефективност и постави като цел до края на мандата на настоящото правителство да се изработи електронен регистър на действащото законодателство. По думите на Тачева обаче България все още е далеч от електронното правораздаване, което до 2010 година трябва да бъде въведено във всички европейски страни.
Тачева каза, че е доволна от началото на дейността на Инспектората към ВСС, който, според нея, започнал с бързи проверки и наказателни производства. На предстоящите три изнесени заседание на ВСС до ноември ще се анализира работата на апелативните районни съдилища в България.
Относно НПК министърът подчерта, че проблемът е в прилагането на закона, а не в писането му. Тачева поясни, че до 10 октомври са се приемали предложения за промени в Закона за съдебната власт, които ще бъдат обсъдени от работна група около 20 октомври.
Относно размера на съдебните такси правосъдният министър подчерта, че е въпрос на политика дали те да бъдат високи или незначително ниски, така че всеки да има достъп до правосъдие.
Съдия от Софийския районен съд попита министъра на правосъдието какво се случва със сградата на Районния съд. Миглена Тачева отговори, че от 2 години има предоставен терен на булевард „Цар Борис Трети" в София до ГУСВ, върху който трябва да се построи нова сграда на Софийския районен съд/СРС/, но оттогава-досега нищо не е направено. По думите й вече има обществена поръчка за проектиране и за строителство на сградата.
В същото време Министерството на правосъдието е поискало от Световната банка информация за еталон на строеж на Съдебна палата, за да може новата сграда да бъде функционална и в нея да се работи ефективно. "Нека сами да преценим кой трябва да е в сегашната Съдебна палата", призова Тачева.
Министърът обясни, че е имало голяма битка за осигуряване на сгради за административните съдилища. За изграждане на нови сгради и ремонт на настоящите сгради на апелативните съдилища миналата година са усвоени повече от 50 млн. лв.
Министърът на правосъдието прие поканата за кафе в СРС, за да се запознае с условията на работа там. Тя заяви готовност и за дискусия с млади юристи и студенти. Кабинетът на министъра ще получи и всички въпроси и коментари от паралелната онлайн дискусия, за да им отговори.